Stare Miasto

100 lat poznańskiej Odzieżówki

Pokaz mody - Złote pętelka w poznańskiej Odzieżówce  Foto: materiały prasowe ZSO

Stulecie istnienia obchodzi dziś – w poniedziałek 1 kwietnia Zespół Szkół Odzieżowych przy ul. Kazimierza Wielkiego. Kiedyś nazywana „szkołą żon” lub „pensją pani Filomeny” (od imienia popularnej pani dyrektor) znakomicie odnajduje się na wymagającym rynku mody, łącząc rzemiosło i sztukę użytkową.

Popularna „Odzieżówka” przy ul. Kazimierza Wielkiego posiada wiele nagród m. in. certyfikat ISO oraz tytuł Lidera Edukacji Zawodowej. Ale jej znakiem firmowym są uczniowie odnoszący sukcesy w krawieckich pracowniach i na modowych wybiegach!

Absolwenci szkoły byli i są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Szkoła otrzymuje co roku wiele ofert pracy dla krawców, fryzjerów i techników przemysłu mody. Jej absolwentów znajdziemy między innymi w pracowniach poznańskiej Opery jak i wśród kadry dydaktycznej Uniwersytetu Artystycznego i School od Form.

Po ukończeniu nauki młodzież często stawia swe pierwsze kroki w biznesie – zakłada firmy
i marki odzieżowe, otwiera salony fryzjerskie. Część absolwentów kontynuuje naukę zawodu w uczelniach artystycznych na kierunkach projektowych i designerskich.

Zespół Szkół Odzieżowych kształci dobrych rzemieślników, ale też młodzież otwartą na nowe trendy zarówno w modzie, jak i na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczną się w siedzibie szkoły przy ul. Kazimierza Wielkiego o godz. 12.00 (również efektowny pokaz mody). Obchodom towarzyszyć będzie wystawa zorganizowana w gmachu Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim. Ekspozycja przedstawia zarówno historyczny aspekt mody, jej społeczne i kulturowe znaczenie, jak i współczesne projekty i realizacje.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe ZSO

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz