K U L T U R A

Znaczki z Poznaniem – gratka nie tylko dla filatelistów

Rozwój sieci usług pocztowych  Foto: WM Posnania - materialy prasowe

Nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania ukazała się nowa publikacja, która szczególnie zainteresuje miłośników poznańskiej filatelistyki – „Rozwój sieci usług pocztowych oraz telegraficznych do roku 1920 w Poznaniu. Katalog znaków pocztowych i telegraficznych stosowanych w poznańskich urzędach pocztowych” autorstwa Jana Urbanka.

Katalog stanowi cenne źródło dla filatelistów, historyków, biografów i miłośników Poznania. Publikacja zawiera skatalogowane i opisane znaki pocztowe stosowane przez poznańskie urzędy pocztowe przy ekspedycji przesyłek i przewozie osób w okresie od 1756 do 1920 roku.

Zapewne niewiele osób zajmujących się dziejami Poznania od XIX wieku do odzyskania niepodległości zdaje sobie sprawę, ile można wyczytać z datowników i stempli pocztowych, na ile wiadomości te są w stanie wyjaśnić i uściślić, a przede wszystkim zweryfikować prowadzone badania. Tego typu informacje są cennym źródłem dla badacza codziennego życia miasta i jego mieszkańców.

9 października obchodzony jest Światowy Dzień Poczty. To okazja, aby przypomnieć również wcześniejszą publikację Wydawnictwa Miejskiego Posnania – „Poznań na znakach pocztowych” autorstwa Bogdana Michalaka.

Jest to barwny album prezentujący filatelistyczne wizerunki Poznania. Miasto upamiętnione zostało bowiem na wielu znakach pocztowych: znaczkach, kartkach, okolicznościowych datownikach. Najstarszym walorem pocztowym z ilustracją poznańskiej budowli jest kartka z 1899 roku, przedstawiająca Dworzec Główny.

Ten i ponad 360 innych znaków pocztowych znalazło się w publikacji, która jest prawdziwą gratką dla wielbicieli filatelistycznych posnanianów. Wspólnie z autorem spoglądamy przez pryzmat ponad 360 znaków pocztowych, czyli m.in. znaczków, kartek i datowników, na ratusz, targi, poznańskie świątynie i uczelnie.

Książki dostępne są w Salonie Posnania przy ul. Ratajczaka 44 (budynek „Arkadii”), w sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego Posnania www.sklep.wmposnania.pl oraz w wybranych księgarniach.

Użyte w artykule zdjęcia: WM Posnania - materialy prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz