Kino MUZA

Kino MUZA

Adres: Św. Marcin 30
Poznań

Kino Muza działa od 1908 roku – zostało otwarte pod nazwą”Theater Apollo”. W 1910 roku przybrało nazwę “Colosseum”, w 1934 “Europa”, 1935 “Świt”, w 1940 “Zentral Lichtspiele”, w 1945 “Wolność” i od lat 50-tych “Muza”. Motto kina brzmi: WIEMY, CO GRAMY.

Map data © OpenStreetMap




TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO 2014

Tydzień Filmu Niemieckiego 2014

Poznań, Kino Muza

 

 

PROGRAM FESTIWALU

 

24.11.2014, godz. 19.00

Zachód (Westen), Niemcy, 2013, reż. Christian Schwochow,102 min

Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Nelly Senff, po dwóch latach oczekiwania 
na pozwolenie, udaje się wreszcie wyjechać na zachód. Po przekroczeniu granicy zostaje 
wraz z dziewięcioletnim synem umieszczona w obozie przejściowym w Berlinie Zachodnim. 
Obskurny budynek i nadmierna liczba jego lokatorów wcale nie wskazuje na to, że młoda 
kobieta znalazła się w lepszym, a przynajmniej bardziej kolorowym świecie. Nadzieja, 
że szybko znajdzie pracę i jako naukowiec będzie mogła dalej prowadzić badania, 
które uniemożliwiono jej we wschodnioberlińskiej Akademii Nauk, jest płonna. Osoby 
przebywające w obozie szybko pozbawiają ją także złudzeń na rychłą przeprowadzkę 
i samodzielną egzystencję. Zanim to nastąpi Nelly musi zostać zweryfikowana i zebrać 
odpowiednia liczbę pieczątek, które potwierdzą jej zdolność do życia w nowym systemie. 
Przed tym czeka ją cała seria przesłuchań przed amerykańskim oficerem, bo to w tej strefie 
okupacyjnej znajduje się obóz dla uchodźców zza żelaznej kurtyny. Powód ku temu jest 
identyczny jak po drugiej stronie muru: ojcem jej syna jest Rosjanin o niejasnej biografii 
i niewyjaśnionych okolicznościach śmierci. Uciekając przed nękającą ją z tego powodu 
STASI, Nelly dostaje się w tryby tej samej maszyny.

25.11.2014, godz. 19.00

Droga krzyżowa (Kreuzweg), Niemcy, 2014, reż. Dietrich Brüggemann, 107 min.

14 letnia Maria dorasta w bardzo religijnej rodzinie, która należy do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X i żyje według tradycyjnych, ortodoksyjnych katolickich nakazów wiary. Dziewczyna uczęszczając do szkoły publicznej i kontaktując się z rówieśnikami stale konfrontowana jest ze stylem życia, którego jej rodzina, a w szczególności matka, nie akceptuje. Maria nie może śpiewać w chórze ani brać udziału w lekcjach gimnastyki, ponieważ muzyka, z jaką się tam styka, jest wytworem szatana. Każda próba odstępstwa od surowych reguł bractwa jest piętnowana, także z tego powodu, że Maria przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Podczas lekcji religii młody ksiądz, wyjaśniając dogmaty wiary, używa bardzo dobitnego i metaforycznego języka. Wrażliwa i ciągle napominana za swój niezbyt pokorny stosunek do Boga i rodziny dziewczyna przyjmuje jego przykazania dosłownie. Skoro kapłan twierdzi, że Jezus potrzebuje od wiernych ofiary, to należy tę potrzebę zrealizować. Maria postanawia poświecić swoje życie, wierząc, że dzięki temu jej chory trzyletni brat zacznie mówić.

26.11.2014, godz. 19.00

Rodzice (Eltern), Niemcy 2013, reż. Robert Thalheim, 99 min.

Christine i Konrad tworzą „nowoczesną rodzinę”: on nie pracuje i troszczy się o dzieci i dom, ona zarabia pieniądze na utrzymanie rodziny jako ordynator. Gdy Konrad otrzymuje propozycję podjęcia ponownie pracy jako reżyser teatralny i wietrzy swoją szansę na sukces zawodowy, życie rodzinne poddane zostaje wielkiej próbie: pochodząca z Argentyny opiekunka do dzieci okazuje się kompletnym niewypałem, przekorna starsza córka stale się buntuje, a młodsza Emma czeka z utęsknieniem na następcę jej zmarłego chomika. Konradowi zamiana ról z ojca troszczącego się o rodzinę na reżysera przychodzi ciężej niż przypuszczał, Christine zaś nie daje rady połączyć pracy na sali operacyjnej z gotowaniem i opieką nad dziećmi. Gdy Konrad ma już dość stałego obarczania go obowiązkami rodzicielskimi i wyprowadza się z domu, wszyscy sobie uświadamiają, że ich życie musi się całkowicie zmienić.

27.11.2014, godz. 19.00

Między światami (Zwischen Welten), Niemcy, 2014, reż. Feo Aladag, 103 min.

Jesper, żołnierz Bundeswehry, wyrusza po raz drugi z misją wojskową do Afganistanu. Ma pełnić służbę jako dowódca oddziału zwiadowczego w oddalonej od głównych koszar wiosce. Ze względu na charakter placówki musi współpracować z jej mieszkańcami, którzy, chociaż są w opozycji do talibów, to żołnierzy z międzynarodowego kontyngentu uważają za okupantów. Łącznikiem obu stron jest tłumacz Tarik. Zadanie, którego podjął się młody chłopak, nie jest ani łatwe, ani bezpieczne. Tarik przekłada nie tylko słowa. Niemcom objaśnia mentalność i skomplikowane zwyczaje tubylców, im z kolei intencje ukryte w wypowiedziach żołnierzy. Przez talibów jest uważany za zdrajcę i kolaboranta. Za podobną działalność jego ojciec zapłacił życiem, teraz szykany zaczynają dotykać jego siostrę. Kiedy zostaje postrzelona przez talibów, jedynym dla niej ratunkiem jest transport do koszar i natychmiastowa operacja. Jesper prosi przełożonych o zgodę na przewiezienie rannej dziewczyny, ale jej nie dostaje. Jego decyzja, żeby działać na własną rękę, pociągnie za sobą nieprzewidziane przez nikogo konsekwencje.

28.11.2014, godz. 19.00

Finsterworld, Niemcy 2013, reż. Frauke Finsterwalder, 91 min.

Akcja filmu rozgrywa się w Niemczech w pozornie nieokreślonych ramach czasowych. Kraj, w którym zawsze świeci słońce, dzieci noszą szkolne mundurki, policjanci przebierają się za pluszowe niedźwiadki, a pedikiurzyści obdarowują starsze panie ciasteczkami. Za pięknem tych równoległych światów czai się jednak otchłań - i tam udajemy się w podróż.

29.11.2014, godz. 19.00

Opuścić Marrakesz (Exit Marrakech), Niemcy, 2013, reż. Caroline Link, 122 min.

17-letni Ben podczas wakacji odwiedza swojego ojca, światowej sławy reżysera, który w Marrakeszu pracuje nad spektaklem teatralnym. Chłopak na co dzień mieszka z matką i wyjazd do Maroka, to nie tylko możliwość spędzenia ferii w egzotycznym miejscu, ale też szansa na nawiązanie kontaktów z nieobecnym ojcem. Nie jest to jednak łatwe, bo ten skupiony jest na pracy. Znudzony luksusowym hotelem nastolatek postanawia poznać miasto na własną rękę, szczególnie te jego zaułki, do których rzadko zapuszczają się zachodni turyści. Gwarny i kolorowy świat małych uliczek i placów targowych pociąga go coraz bardziej. Zafascynowany miejscową dziewczyną oraz jej historią opuszcza hotel i wyrusza z nią do małej, położonej w górach wioski. Zaniepokojony zniknięciem Bena ojciec zaczyna poszukiwania. Nie ma na nie zbyt wiele czasu, bo chory na cukrzycę chłopiec nie zabrał ze sobą lekarstw.

30.11.2014, godz. 19.00

Beltracchi – Sztuka fałszerstwa (Beltracchi – Die Kunst der Fälschung), Niemcy, 2013, reż. Arne Birkenstock, 102 min.

Wolfgang Beltracchi, genialny fałszerz dzieł sztuki jest bohaterem filmu, który uznany został w Niemczech za najlepszy dokument ubiegłego roku. Jego protagonista opowiada, jak przez prawie 40 lat tworzył obrazy i podpisywał je nazwiskami najwybitniejszych artystów XX wieku: Maxa Ernsta, Fernanda Legera, Heinricha Campendonka, Andre Deraina czy Maxa Pechsteina. Niezwykłe w jego historii jest to, że nie wykonywał kopii ich prac, tylko malował nowe, wykorzystując wiedzę na temat warsztatu, życia i dorobku artystycznego wspomnianych twórców. Do każdego wykonanego dzieła wymyślał jego historię: okoliczności powstania, poszczególnych właścicieli, powody, dla których ma zostać sprzedany itp. Każdy fałszywy obraz miał swoją fałszywą metrykę, na tyle wiarygodną, że nie budziła ona zastrzeżeń ani wybitych rzeczoznawców, ani historyków sztuki, ani właścicieli galerii czy renomowanych muzeów, ani przedstawicieli domów aukcyjnych. Do dzisiaj nie wiadomo, ile z oglądanych w muzealnych salach lub zamkniętych w sejfach obrazów wyszło spod ręki niemieckiego fałszerza, bo nikt nie chce przyznać się do blamażu i braku kompetencji.

BILETY: 10 zł, nie przyjmujemy rezerwacji

Organizatorzy:

Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu

Dom Norymberski w Krakowie

Kino Muza

Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie

Sponsorzy i partnerzy:

Instytut Goethego w Krakowie

German Films