K U L T U R A

Jaja Fabergé w Poznaniu

Jaja Fabergé  w Galerii Malta  Foto: materiały prasowe

Nie ma na świecie znawcy sztuki, którego na słowa „jajo Fabergé” nie przeszedłby dreszcz ekscytacji. Nie ma się czemu dziwić. Te unikatowe miniaturowe dzieła sztuki zdobniczej, wykonane przez nadwornego carskiego jubilera, do dziś budzą zachwyt i niezwykłe emocje. Od 6 do 20 kwietnia ich repliki będzie można podziwiać na wystawie w Galerii Malta.

W 1884 roku cesarz Rosji Aleksander III Romanow zamówił u swojego nadwornego jubilera Petera Carla Fabergé wielkanocny prezent dla swojej żony Marii – ozdobne jajko. Jubiler wykonał prawdziwe cudo, a w środku zamknął miniaturową kurkę (stąd nazwa jaja Hen Egg). Od tej pory cesarz co roku dawał żonie prezent. Jaja wykonywane były z metali i kamieni szlachetnych, kości słoniowej i emalii. Fabergé inspirował się wydarzeniami historycznymi oraz wydarzeniami z życia Romanowów. W środku zawsze kryła się niespodzianka, owiana tajemnicą aż do momentu otwarcia jajka Tradycję kontynuował jego syn – Mikołaj II, który w pracowni Fabergé co roku na Wielkanoc zmawiał 2 jaja – dla żony i dla teściowej. W sumie w kolekcji carskiej powstały 54 niepowtarzalne miniaturowe dzieła sztuki, w których każdy najmniejszy detal budził prawdziwy zachwyt nie tylko nad talentem mistrzów sztuki jubilerskiej, ale również nad precyzją i niepowtarzalnością. Z zawirowań historii ocalały 42 dzieła.

Z każdym z jajek związana jest jakaś historia. Jajko koronacyjne cara Mikołaja II, ofiarowane żonie, inspirowane było jej suknią, a w środku znajdowała się miniaturowa kareta z kamieni szlachetnych i kryształu… Nic więc w tym dziwnego, że dzieła Fabergé osiągają zawrotne ceny na aukcjach. Sprzedane w 2007 jajko Fabergé z zegarem i kogutem, wykonane w 1902r. dla jednego z Rotszyldów, osiągnęło wartość 18,2 mln dolarów.

Zapraszamy w niezwykłą podróż z kolekcją Fabergé. Jaja powstały jako prezenty wielkanocne, a więc jest to najlepszy czas na ich prezentację. Organizując wystawę w Galerii Malta, pragniemy, aby nasi klienci mogli w tym specjalnym przed wielkanocnym czasie, który kojarzy się przecież z odrodzeniem, obcować z pięknem. Fascynujące detale kolekcji zachwycą zarówno dorosłych jak i najmłodszych. Zatrzymajmy się na moment i popatrzmy na coś niepowtarzalnego i niezwykłego. – komentuje Lech Polański, dyrektor Centrum.

Już od 6 kwietnia w Galerii Malta, w specjalnie przygotowanej części ekspozycyjnej na pasażu będzie można podziwiać 10 replik jaj Fabergé – wykonanych w dużych rozmiarach. Dzięki temu będzie można dostrzec nawet najmniejszy szczegół. Do każdego eksponatu będzie dołączony stosowny opis, aby móc poznać jeszcze lepiej historię i inspiracje dzieła sztuki.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz