Aglomeracja

Dookoła Poznania w 14 godzin!

Dookoła Poznania  - mapa  Foto: materiały prasowe

Wyprawa rozpoczęła się w sobotę 8 czerwca o godzinie 6 rano na Starołęce i zakończyła 14 godzin później na plaży miejskiej w Luboniu. W taki nietypowy sposób Koło Turystyczne z IX LO świętowało swoje piąte urodziny, ale również pomagało potrzebującym

Zimowe zdobywanie Korony Poznania już było, dotarliśmy też na Biegun czyli najbardziej na południe wysunięty punkt miasta, dlatego tym razem postanowiliśmy obejść Poznań dookoła! – mówi Piotr Ciesielski nauczyciel geografii i opiekun Koła Turystycznego z IX Liceum Ogólnokształcącego im. K. Libelta w Poznaniu. Nie było to łatwe wyzwanie, bowiem młodzież miała do pokonania aż 90 kilometrów. Wyprawa zakończyła się jednak sukcesem, a przyświecały jej dwa cele – jubileuszowy i charytatywny.

Tak długi dystans spowodował, że zdecydowaliśmy się na sztafetę – mówi szczegóły Piotr Ciesielski. – Obecni i byli członkowie Koła przekazywali sobie pałeczkę, spędzając na trasie godzinę. Poznań okrążyliśmy pieszo i na rowerach, a Wartę dzięki pomocy Retro Żeglugi przepłynęliśmy w łodzi z 1935 roku!

Wyprawa rozpoczęła się w sobotę 8 czerwca o godzinie 6 rano na Starołęce i zakończyła 14 godzin później na plaży miejskiej w Luboniu. W taki nietypowy sposób Koło Turystyczne świętowało swoje piąte urodziny, ale również pomagało potrzebującym. Sztafecie towarzyszy bowiem internetowa zbiórka pieniędzy na specjalistyczną wannę dla hospicjum dla osieroconych dzieci, które w Łodzi prowadzi Fundacja Gajusz.

Świetnie, że młodzież nie szła na darmo – cieszy się przedstawiciela fundacji Maja Giżycka – Różalska, która również wzięła udział w Sztafecie i dodaje: – Udało się już uzbierać sporą część z potrzebnych 5000 złotych, a zbiórka na fundacyjnej stronie aktywna będzie jeszcze do 17 czerwca.

Przez cały dzień w okrążaniu Poznania udział wzięło ponad 30 osób! Członków Koła Turystycznego spotkać można było m.in. na Spławiu, w pobliży Rezerwatu Przyrody “Meteoryt Morasko”, w Suchym Lesie czy na Szachtach na Świerczewie.

Oczywiście, że zdarzały się nieprzewidziane okoliczności, ale udało się nam z nimi poradzić – relacjonuje tegoroczny maturzysta Hubert Wawrzyniak i opisuje: – na naszej rowerowej zmianie, najpierw pociąg towarowy na kilkadziesiąt minut zablokował przejazd, a chwilę potem przebiłem dętkę. Na szczęście było nas dwóch i kolega Wiktor dał radę dojechać do końca odcinka i przekazać pałeczkę dalej!

Na pewno przećwiczyliśmy współpracę i organizację – podsumowuje sztafetę opiekun Koła i dodaje – to uczniowie zajęli się relacjonowaniem wyprawy w mediach społecznościowych, zorganizowali zbiórkę pieniędzy w szkole, współdziałali z Fundacją Gajusz, dbali o sprawne komunikowanie się uczestników i przygotowali imprezę na zakończenie. To była dla nas dobra i praktyczna szkoła!

Na kończącym jubileuszową Sztafetę spotkaniu wspomnieniom wspólnych wyjazdów nie było końca. Był też czas na planowanie kolejnych wojaży, bowiem już na początku wakacji Koło Turystyczne IX LO wyrusza w Beskid Śląski. Przy okazji kolejnej rocznicy na pewno wspominana będzie też wyprawa, podczas której licealistom udało się obejść Poznań dookoła!

Do 17 czerwca trwa internetowa zbiórki na stronie Fundacji Gajusz: https://gajusz.org.pl/pomoz-teraz/wanna-do-palacowej-lazni-523

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz