K U L T U R A

Polska. Siła obrazu

Wystawa "Polska. Siła obrazu"  Foto: materiały prasowe / Muzeum Narodowe w Poznaniu

Malczewski, Wyspiański, Matejko, Brandt, Chełmoński – to tylko niektóre nazwiska wybitnych polskich malarzy, których obrazy będzie można oglądać od 16 marca na wystawie “Polska. Siła obrazu”. Ekspozycja została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Musée du Louvre-Lens i Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Wśród zebranych na wystawie niemal 100 dzieł, stworzonych w latach 1840-1918, pokazane zostaną prace najważniejszych polskich twórców epoki. Złożyły się one na opowieść o tym, w jaki sposób artyści budowali i wzbogacali kulturę narodową, czerpiąc z  przeszłości Polski, tworząc świadectwa jej historii, obrazy natury i ludzi stanowiących o narodowym istnieniu. Publiczność zobaczy obrazy m.in. Jana Matejki, Artura Grottgera, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego.

– Scenariusz wystawy problematyzuje polską sztukę drugiej połowy XIX i początku XX wieku w perspektywie tego, w jaki sposób obrazy kształtowały świadomość wspólną Polaków i wyobrażenia o nas samych i naszej historii. Zaczynamy od obrazu “Rejtan – Upadek Polski” Jan Matejki, artysty obdarzonego mianem Interreksa. Rozpoczniemy również “Melancholią” Jacka Malczewskiego, która pokazuje skomplikowaną relację między artystą a historią – mówi Maria Gołąb, kuratorka wystawy “Polska. Siła obrazu”.

Ekspozycja skupia się jednak nie tylko na tematyce historycznej.

Na wystawie znalazły się także dzieła prezentujące kulturową, etniczną, społeczną i religijną różnorodność Rzeczpospolitej i jej dziedzictwa, w tym artystyczne i polityczne związki polsko-francuskie, ożywiane legendą napoleońską z czasów Księstwa Warszawskiego, działalnością polskiej emigracji skupionej wokół rodziny Czartoryskich w paryskim Hôtel Lambert, ale również licznymi podróżami polskich artystów do Francji – traktowanej jako ojczyzna artystycznej wolności. Wystawa to również opowieść o rodzimym pejzażu i ludowości, a w końcu o poszukiwaniu nowoczesnego wyrazu artystycznego z nadal obecnymi symbolami i alegoriami-  – czytamy na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu. 

Narracja ekspozycji podzielona została na 10 korespondujących ze sobą części: Interregnum, Mitologia narodowa, Paul Delaroche a polskie malarstwo historyczne, Napoleon i Polska, Dramat teraźniejszości, Wspólnota i różnorodność, Ludowe korzenie, Dom jako ostoja polskości, Odkrywanie pejzażu, Młoda Polska.

Pierwsza odsłona wystawy, przygotowana przez kuratorów francuskich we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz z Instytutem Adama Mickiewicza, miała miejsce na przełomie 2019 i 2020 roku w Musée Louvre-Lens i opatrzona była tytułem “Pologne 1840-1918. Peindre l’âme d’une nation” (“Polska 1840-1918. Malować ducha narodu”). Jej warszawską i poznańską edycję zatytułowano “Polska. Siła obrazu”.

Wystawę w stolicy Wielkopolski będzie można oglądać od 16 marca do 16 maja. 

Bilety: ulgowy – 20 zł, normalny – 30 zł. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Muzeum Narodowe w Poznaniu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz