Aglomeracja

Ruszyła akcja Święta godne, a nie głodne

Świąteczna Zbiórka Żywnści  Foto: Banki Żywności

Tegoroczna świąteczna zbiórka żywności odbywa się pod hasłem Święta godne, a nie głodne. Ze względu na panującą pandemię została także wydłużona.

Z powodu zagrożenia zakażeniem koronawirusem zbiórki w sklepach odbywać się będą bez wolontariuszy. Artykuły będziemy mogli zostawiać w specjalnie ustawionych koszach. Listę sklepów biorących udział w zbiórce znajdziecie poniżej.

Akcja, która właśnie się rozpoczęła, trwać będzie do soboty 28 listopada. Dodatkowo uruchomiony został charytatywny sklep online: zbiorkazywnosci.pl.

Według danych GUS w Polsce około 1.600.000 osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł. Każdego dnia osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotni rodzice stają przed dylematem czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Obecny kryzys spowodowany pandemią te trudności jeszcze pogłębia. Każdy z nas może pomóc takim osobom m.in. włączając się w Świąteczną Zbiórkę Żywności.

Jak co roku zachęcamy do udziału w zbiórce, ale tym razem nasza akcja ma jeszcze mocniejszy wyraz, jesteśmy bowiem w momencie kryzysu – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności – wiele osób nie tylko traci pracę, ale też poważnie choruje, musi pozostać w izolacji, w ciężkim położeniu są zwłaszcza seniorzy i osoby samotne.

Do akcji możemy dołączyć się na 2 sposoby. Wystarczy w sklepie kupić dodatkowe rzeczy i włożyć je do oznakowanych koszy ustawionych najczęściej w okolicy kas. Najbardziej potrzebne są artykuły z długą datą ważności: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze. W zeszłym roku w ten sposób udało się zgromadzić ponad 780 ton jedzenia.

Drugim sposobem wsparcia akcji będzie wpłata darowizn w sklepie charytatywnym zbiorkazywnosci.pl. Zdecydowano się na jego uruchomienie, ponieważ z powodu koronawirusa wiele osób rezygnuje z częstych zakupów stacjonarnych.

To niezwykły sklep, bo nie można w nim kupić nic materialnego, ale dzięki pieniądzom wydanym na wirtualne koszyki z zakupami, wydarzy się coś ważniejszego, czyjeś Święta będą dobrym i spokojnym czasem – dodaje Marek Borowski.

Przed wpłaceniem bejmów warto wybrać konkretny Bank Żywności, do którego mają zostać przekazane środki. Dzięki temu możemy wspomóc lokalną społeczność, czasami sąsiadów, potrzebujących, którzy być może mieszkają przy naszej ulicy. 

Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności trwać będzie do 28 listopada w ponad 2.000 sklepach w 537 miejscowościach w całej Polsce. Poniżej znajdziesz listę sklepów w naszej aglomeracji, w których możemy wesprzeć tę inicjatywę.

sklepmiastoadres
MilaMurowana GoślinaDługa 25
Chata PolskaPoznańOs.Chrobrego 19
Chata PolskaPoznańOs. Powstań Narodowych 33
Chata PolskaPoznańStrzeszyńska 61
LidlPoznańBułgarska 113
NettoPoznańAl. Solidarności 50
BiedronkaPoznańPołabska 1
KauflandPoznańAl. Solidarności 42
Auchan M1PoznańSzwajcarska 14
BiedronkaPoznańGronowa 26
AuchanPoznańGłogowska 432
Sklep KącikPoznańKącik 5
LidlPoznańWarszawska 246A
BiedronkaPoznańOs.Zwyciestwa 110
Chata PolskaPoznańOs. Przyjaźni 132 a
NettoPoznańOs. Władysława Łokietka 102
Chata PolskaPoznańWojska Polskiego 6/8
LidlPoznańGrunwaldzka 104
TescoPoznańSerbska 7
LewiatanPoznańUL. LESZCZYŃSKA 170 LOK. 14
LewiatanPoznańOS. ORŁA BIAŁEGO 44 A
GroszekRogoźnokard. Wyszyńskiego 2
GroszekRogoźnokard. Wyszyńskiego 2
GroszekRogoźnoLipowa 5
TescoRogoźnoKościuszki 37
LewiatanRogoźnoWielka Poznańska 40
LewiatanRogoźnoWielka Poznańska 16
LewiatanRogoźnoSądowa 2
LewiatanRyczywółKolejowa 11
BiedronkaRyczywółKolejowa 29
CarrefourSwarzędzGraniczna 61
LidlSwarzędzPolna 23
LewiatanSzamotułyChrobrego 20
LewiatanSzamotułyOstrorogska 12 a
BiedronkaZakrzewoRadziejowska 3
LewiatanZakrzewoOsmańczyka 16
Użyte w artykule zdjęcia: Banki Żywności

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz