Aglomeracja

Spotkanie poszerzonego wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego

Prace przy budowie szpitala tymczasowego na terenie MTP  Foto: UMP

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zwołał specjalną wideokonferencję w ramach poszerzonego wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego w sprawie sytuacji epidemicznej i bazy szpitalnej w Wielkopolsce.

Udział w niej wzięli m.in. marszałek województwa, prezydenci miast, starostowie, przedstawiciele służb i instytucji takich jak PKO BP, NFZ, WSSE czy WSzW w Poznaniu. Podczas wideokonferencji wojewoda Łukasz Mikołajczyk przedstawił dane dotyczące sytuacji łóżek covidowych na terenie województwa i działań związanych z powstającym szpitalem tymczasowym.

Obecnie w Wielkopolsce do dyspozycji pacjentów z koronawirusem jest 3127 łóżek, w tym 252 respiratorowe.

Sytuacja dotycząca łóżek covidowych jest stabilna, obecnie wolnych łóżek jest 1010, w tym 101 respiratorowych – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk – za kilka dni w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich będziemy stopniowo uwalniać kolejne łóżka.

W tymczasowym szpitalu, który ma być uruchomiony jeszcze w listopadzie, ma być docelowo 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.

Szpital tymczasowy funkcjonować będzie w pawilonach 5, 5A, 7, 7A, 8, 8A, w pasażu oraz pawilonie 13, na powierzchni ponad 30.000 metrów kwadratowych. Do pracy tutaj zgłosiło się już ponad 1.000 pracowników medycznych, w tym blisko 60 lekarzy o różnych specjalizacjach. Dodatkowo – 184 studentów, ponad 100 z kierunku lekarskiego. Każda kandydatura jest analizowana przez NFZ, aby te ewentualne rotacje pracowników z innych placówek nie spowodowały problemów kadrowych w tych miejscach.

Decyzja o powiększeniu szpitala o kolejne miejsca łącznie z obsadą medyczną, a w rezultacie o rozwoju skali jego działalności, będzie uzależniona od liczby już zajętych łóżek. Wtedy szpital będzie mógł rozszerzyć bazę łóżkową o nowe miejsca, a wraz z tym zapewnić dodatkową obsadę medyczną.

Połączenie opłaty za gotowość ze stopniową, modułową rozbudową możliwości przyjmowania pacjentów w szpitalach tymczasowych pokazuje, że odpowiedzialnie podchodzimy do finansowania tych placówek – podkreśla Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia – płacimy za leczenie i bazę łóżkową wraz z kadrą, którą szpitale powiększają w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie, a nie na wyrost.

Spotkanie poszerzonego wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz