Aglomeracja

Galerie handlowe otwarte od soboty 28 listopada

Avenida (09.2020)  Foto: lepszyPOZNAN/S9+

Sklepy w galeriach handlowych będą otwarte od przyszłej soboty, ale przy bardzo zaostrzonych obostrzeniach sanitarnych.

Tę decyzję ogłosił Premier w sobotę o 10:00. Dodał, że była ona konsultowana z epidemiologami, Równocześnie, mimo wielu nacisków, Rząd zdecydował o pozostawienie zamknięcia placówek gastronomicznych i handlowe w okresie przedświątecznym.

Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – mówił Mateusz Morawiecki.

Avenida - ograniczenia w czasach pandemii Foto: lepszyPOZNAN/S9+

Jeśli w sklepach nie będą przestrzegane restrykcje, będą one ponownie zamykane. Premier dodał, że od tego, czy będziemy przestrzegać te restrykcje zależy czy Polska będzie mogła naleźć się w strefie czerwonej, gdzie restrykcje są mniejsze.

Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego – podkreślił Mateusz Morawiecki – jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane, te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy.

Szkoły nadal będą zamknięte, prawdopodobnie do 23-24 grudnia. Rząd podjął również decyzję, że przerwa edukacyjna w szkołach będzie od 4 do 17 stycznia dla wszystkich.

Byliśmy nakłaniani przez niektórych ludzi, ośrodki, do otwarcia szkół, jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia – mówił Premier – następnie podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie – między początkiem stycznia, 4 stycznia, a 17-18 stycznia.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że ferie, zwykle rozłożone na różne województwa w różnym czasie po to, by ruch turystyczny w gospodarce był większy, w 2021 roku muszą być skumulowane w jednym czasie, aby ten ruch był jak najmniejszy. Po to, by nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, ani za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie, żeby siedzieć w domu, by przerwać łańcuch zakażeń, by ta mobilność była jak najmniejsza – dodał Mateusz Morawiecki powiedział. Wskazywał, że chodzi o to, by całe rodziny zostały wtedy w domach.

Święta Bożego Narodzenia powinny być obchodzone w gronie najbliższej rodziny, z którą mieszkamy. Powinniśmy unikać przemieszczania się między miastami.

Proszę, aby ograniczyć mobilność. Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki, właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu – mówił Premier..

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN/S9+

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz