K U L T U R A

Trwają przygotowania do Grandy

Poznański Festiwal Kryminału Granda  Foto: materiały prasowe

Takie stężenie kryminału ma miejsce w Poznaniu tylko raz w roku. Od 20 do 22 września po raz piąty miasto stanie się mekką starszych i młodszych miłośników zbrodni, zagadek oraz tych, którzy (na papierze) przekraczają granice praworządności i tych, którzy ich strzegą. A wszystko to w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda.

Poznański Festiwal Kryminału GRANDA odbędzie się w Poznaniu po raz 5-ty. Wiekowo dojrzały, programowo jak zawsze obszerny, rusza przekraczać kolejne granice. Pośród plejady pisarzy, dziennikarzy i reportażystów w tym roku na Grandzie pojawią się m.in.: Remigiusz Mróz, Marek Sekielski, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Piotr Borlik, Przemysław Borkowski, Przemysław Semczuk, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska czy Robert Małecki i wielu innych. Z gości zagranicznych zobaczymy Stefana Ahnhema, szwedzkiego pisarza i scenarzystę („Walander”) oraz Brytyjkę, Jenny Blackhurst. Ogółem na festiwalu zobaczymy ponad 60 gości. Pojedynczo, w duetach i większych grupach będą oni przepytywani, odpytywani i przesłuchiwani w kwestii przekraczania kryminalnych granic m.in. przez znane i cenione osobowości medialne: Sylwię Chutnik, Magdę Sobczak, Adama Górczewskiego, Przemka Poznańskiego czy Błażeja Wandtke.

Jak zawsze na Grandzie nie zabraknie tematycznie mrocznych i emocjonalnie wymagających wykładów z serii 18+ prowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu SWPS. Spodziewać się można także prelekcji przygotowanych przez ogólnopolskie autorytety z zakresu antropologii, genetyki czy medycyny sądowej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej. Razem z profesjonalistami w ramach programu Niepodległa.pl Granda uczci też 100-lecie polskiej Policji. Z tej okazji spodziewane są m.in. pokazy technik kryminalistycznych oraz sprzętu policyjnego. Program dopełni spotkanie z aktorem Mirosławem Haniszewskim, znanym m.in. z serialu „Belfer” oraz wręczenie nagrody za najlepsze opowiadanie kryminalne.

Ale lista atrakcji jest dłuższa. Tradycyjnie Granda zaprosi na galę tegorocznych premier oraz – po raz pierwszy – wręczy nagrodę Czarnego Kapelusza za najciekawszą osobowość literacką minionego roku. Niedzielny poranek zarezerwowany jest dla najmłodszych miłośników festiwalu, na których czekać będą animowane spotkania z książkowymi bohaterami i filmami. Uczestnicy festiwalu będą mogli wybierać z bogatego programu kilkudziesięciu spotkań, wykładów i pokazów oraz z całej serii wydarzeń w ramach Stacji Sensacji. Wśród tych ostatnich znajdzie się m.in. spektakl Asz Teatru, muzyczno-teatralna gratka przygotowana przez Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego, wystawa Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej czy wystawy i spotkania w Bibliotece Raczyńskich, bibliotece w Rokietnicy i w poznańskich szkołach. A wszyscy młodzi duchem i umysłem w ramach inauguracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Ekonomicznym będą mogli wziąć udział w dyskusji o tym, jak mózg łaknie sensu i cieszy się z suspensu. Organizatorzy przygotowują także garść niespodzianek, które stopniowo będą odkrywane.

Poznański Festiwal Kryminału Granda potrwa od 20 do 22. września 2019 r. Główne wydarzenia odbywać się będą w DS. Hanka oraz w Auli Artis. Dokładny plan Festiwalu oraz mapa Stacji Sensacji są dostępne na stronie wydarzenia: www.festwial-granda.pl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację jest bezpłatny. Na wybrane spotkania mogą obowiązywać wcześniejsze zapisy. Niektóre wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.

Edycja 5, idiom: Przekraczanie granic.
DS. Hanka, al. Niepodległości 26.
20-22 września 2019 r.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium