Aglomeracja

Więcej biletomatów

Biletomat / bilety  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Mera Operator. To drugi (po Mennicy Polskiej) podmiot, który dostarczy biletomaty stacjonarne dla Poznania i będzie nimi zarządzał. Dzięki umowie sieć powiększy się o kolejnych 25 automatów.

Od 2014 roku pasażerowie mogą korzystać z nowoczesnych biletomatów umożliwiających nie tylko sprzedaż biletów czasowych, ale przede wszystkim doładowanie karty PEKA. Obecnie do dyspozycji pasażerów jest 90 automatów. Około 30 proc. wartości sprzedaży biletów pochodzi właśnie z doładowywania tPortmonetki, zakupu biletów okresowych lub czasowych w automatach.

Do połowy przyszłego roku sieć zostanie zwiększona o kolejnych 25 biletomatów, które dostarczy i ustawi Mera Operator.

Podejmując decyzję o lokalizacjach będziemy brali pod uwagę wskazania Rad Osiedli oraz samorządów aglomeracji poznańskiej, z którymi wspólnie organizujemy transport – mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM Poznań.

Do Poznania trafią nowoczesne i ekologiczne biletomaty stacjonarne BS-10. Automat zaprojektowany i produkowany w Merze, umożliwia przeprowadzenie szybkich transakcji kartami zbliżeniowymi, stykowymi oraz telefonami komórkowymi za pomocą systemu płatności BLIK. Automaty obsługują również gotówkę oraz wydają resztę. Urządzenie zostało opracowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami i spełnia wszystkie europejskie standardy dostępności dla osób z ograniczeniami ruchu oraz wzroku.

Automaty biletowe zostaną również wyposażone w baterie solarne. Ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane na daszku urządzenia zmieniają energię słoneczną w elektryczną. Zastosowane rozwiązanie ogranicza zużycie energii oraz redukuje koszty eksploatacji biletomatu – mówi Adam Filutowski, prezes Mera Operator.

Automaty będą sukcesywnie montowane – o poszczególnych lokalizacjach i udostępnianiu biletomatów będziemy informować na bieżąco.

Użyte w artykule zdjęcia: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium