K U L T U R A

Ja jestem Hamlet

Ja jestem Hamlet, to spektakl w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Premiera odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu w piątek 26 kwietnia. Spektakl jest pięćdziesiątym przedstawieniem w dorobku reżyserki.

Agata Duda-Gracz, to polska reżyserka teatralna, scenografka, autorka scenariuszy. Absolwentka historii sztuki UJ oraz reżyserii dramatu w PWST (obecnie AST) w Krakowie. Pracuje w najważniejszych polskich teatrach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Opolu i w Poznaniu. Inspiruje się kamieniami milowymi światowej kultury – pracami Geneta, Camusa, Twaina, Büchnera, Szekspira i Gogola, na każdym z przedstawień odciskając jednak – jak przystało na jedną z czołowych postaci współczesnego teatru autorskiego – wyraźne piętno własnej wyobraźni: od scenariusza i języka, przez wizję
plastyczną, kostiumy, charakteryzację, aż po reżyserię. W spektaklach mierzy się z ponadczasowymi zagadnieniami dotyczącymi dwoistości ludzkiej natury i istoty zła, umiejętnie operując metaforą, komizmem, emocjami i kontekstami. Jest artystką wielokrotnie nagradzaną za pracę reżyserską i scenograficzną.

Strzeżcie się, zwykli ludzie, szarzy ludzie, bez tego czegoś w środku, zwyczajni ludzie, normalni, przeciętni zjadacze chleba, ludzie – ciułacze codzienni, strzeżcie się, ludzie – tak zwani wszyscy obywatele, ludzie – rodacy, sąsiedzi, bracia, jak każdy ogół w większości!
Ja jestem Hamlet, co wam dupska skopie czarownie, aż wam bebechy wyjdą przez wszystkie otwory wasze!
Ja jestem Hamlet, co się wam dobierze do wszystkiego, co wasze, a wszystko, co wasze, jest do dobrania się przeze mnie, bo ja wiem i znam was aż za dobrze! Miernoty nijakie i ni takie, ni siakie!
Ja jestem artystą, który się ponad waszym “niczym” unosi i pęcznieje sobą, czyli istotnością ponad wszelką wątpliwość! Ponad nijakością waszą i celem, który wam się wydaje ważny, ale jest bez znaczenia dla mnie, czyli – jest bez znaczenia w ogóle!
Ja jestem krzyk wielkości pojedynczej! Uciemiężonej przez prymitywizm matek! Przez ich zaborcze ramiona, mleczne piersi i tkliwe wypowiedzi uwłaczające synom!
Ja jestem dziedzic spotworniałych ojców, którym się coś wydaje na swój temat, a którzy są tylko ciężarem i – prędzej czy później – pogrzebem!
A ten ich pogrzeb musi być głośny! Bo ojca Hamleta trzeba zakopać jak kamień węgielny pod cokołem kolosa! Trzeba świat oblec kirem, a niebo napełnić zawodzeniem ludzi, co – choć nie mają znaczenia – stanowić będą tło dla wybitnej jednostki osieroconego syna!
Nastał czas Hamletów! Pie***lcie się więc, umięśnieni koledzy ze szkoły, i wy, dziewczyny w złośliwie cielistych podkolanówkach, znajomi rodziców, mentorzy i wy, portrety noblistów gapiące się na mnie ze ścian sal wykładowych! Teraz ja!
Ja jestem Hamlet i wyreżyseruję wam taki świat, na jaki zasłużyliście!

Agata Duda-Gracz
List do postaci Ediego, reżysera/HAMLETA

Tekst, reżyseria, scenografia, kostiumy: Agata Duda-Gracz
Muzyka: Łukasz Wójcik
Choreografia: Tomasz Wesołowski

Osoby:
Edi, reżyser/HAMLET: MICHAŁ KOCUREK
Iwona Ciężarek, inspicjent/GRABARZ: DOROTA ABBE
Rożek, pepoż/POLONIUSZ: ŁUKASZ CHRZUSZCZ
Żorżeta, sprzątająca/YORICK: MAŁGORZATA ŁODEJ-STACHOWIAK
Marzena, scenograf/HORACJO: ANNA LANGNER
Szrama, dramaturg/GUILDENSTERN: JAN ROMANOWSKI
Dziurka, choreograf/ROSENCRANTZ:
ŁUKASZ SCHMIDT/PAWEŁ PALCAT (gościnnie)
Dżus/HAMLET: BARTOSZ NOWICKI (gościnnie)
Arkadiusz/STARY HAMLET: ILDEFONS STACHOWIAK
Żaba/GERTRUDA: BOŻENA BOROWSKA–KROPIELNICKA
Leokadia/GERTRUDA: ANTONINA CHOROSZY
Keif/KLAUDIUSZ: MARIUSZ ZANIEWSKI
Szorcik/LAERTES: MATEUSZ ŁAWRYNOWICZ
Dżesika/OFELIA: ANNA MIERZWA
Czuja/OFELIA: JULIA RYBAKOWSKA
Liluś/OFELIA: DAWID PTAK
Dż/OFELIA: ANDRZEJ NIEMYT
Bubu/OFELIA: MARTA HERMAN
Amba/FORTYNBRAS: ALICJA JUSZKIEWICZ

Ja jestem Hamlet
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu
26 kwietnia 2019 | Duża Scena

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Wiktor Napierala