K U L T U R A

Śluby panieńskie w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej

Spektakl „Śluby panieńskie” w reż. Andrzeja Błażewicza bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Spektakl będzie można zobaczyć w Teatrze Polskim w Poznaniu 10, 11, 12 i 14 maja.

Najważniejszym celem Konkursu „Klasyka Żywa” jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą posiadającą potencjał sceniczny i mogącą stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami – informują organizatorzy konkursu. – Klasyka żywa, to dawny tekst znajdujący oddźwięk we współczesności, rezonujący tak w twórcach, jak i w zapraszanych na przedstawienia partnerach teatralnej rozmowy.

Wśród zgłoszonych do konkursy spektakli Komisja Artystyczna wybierze najlepsze jej zdaniem przedstawienia, które zostaną zaproszone na Festiwal Opolskie Konfrontacje Teatralne / „Klasyka Żywa”, gdzie będą rywalizować o Nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego i inne wyróżnienia przyznawane przez Jury Festiwalu. Komisja Artystyczna przyzna też nagrodę im. Stanisława Hebanowskiego dla najciekawszego odkrycia repertuarowego.

„Śluby panieńskie” w reż. Andrzeja Błażewicza miały swoją premierę w Teatrze Polskim w Poznaniu 8 marca.

(…)reżyser Andrzej Błażewicz i dramaturg Paweł Sablik radykalnie pokreślili dramat Fredry, zostawiając w scenariuszu poznańskiej inscenizacji Ślubów panieńskich tylko te sceny i fragmenty scen, które nie nawiązują wprost do dziewiętnastowiecznej dworkowej obyczajowości – pisał po premierze prof. Juliusz Tyszka na łamach teatralny.pl. – (…) Taki, a nie inny scenariusz, złożony z radykalnie pokreślonego tekstu Fredry, potrzebny był twórcom spektaklu nie po to, by po sztubacku zakpić z klasyka, lecz by wyartykułować zaskakująco aktualne przesłanie.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / Marek Zakrzewski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz