K U L T U R A

Słowo – Trucizna – Hybryda – jubileuszowy performans

Pawilon Gazownia  Foto: T. Dworek

Piątek 18 maja to dzień premiery wideoperformansu Izabelli Gustowskiej oraz jubileusz 70-tych urodzin artystki od urodzenia związanej z Poznaniem. Gustowska, nazywana pierwszą damą sztuki multimedialnej w Polsce, tworzy prace zbudowane z osobistych doznań, onirycznych stanów zawieszonych między czasem a pamięcią.

Artystka poszukuje refleksji w niekończącym się procesie przemian, w formach hybrydycznych, zdarzeniach poddanych logice paradoksu, które realizuje w multimedialnych spektaklach, prawdziwych dziełach totalnych, gdzie projekcje wideo przeplatają się z rzeczywistością i performansami.

„Dzisiaj świat wydaje się być hybrydą, w nieskończonych możliwościach transformacji w nieustannym biegu białego królika. Dokąd tak biegniesz? Pamiętaj, uwierz. Tylko sztuka ocali ten rozpadający się świat.” – manifestuje w tryptyku multimedialnym artystka.

Wideoperformans składa się z trzech aktów (Akt 1 – 16 – Słowa, Akt 2 – Trucizna, Akt 3 – Hybryda) trwający około 60 minut.

Na piątkową premierę o godzinie 19:00) obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Galerii Miejskiej Arsenał. Instalacje wideo można obejrzeć także w dniach: 19 maja – , g. 17:00, 18:00, 19:00, 22 maja, g. 16:00, 17:00, 23 maja, g. 18:00, 19:00 – wstęp wolny.

Multimedialna instalacja „Hybryda” odbywa się równolegle z programem wystaw „Izotop” dedykowanych prof. Izabelli Gustowskiej, organizowanych przez Fundację Katedry Intermediów.

Specjalnie na okoliczność 70-tych urodzin, kuratorzy wybrali 30 prac artystów, którzy są absolwentami i studentami profesor. Wystawa podzielona została na 4 przestrzenie ekspozycyjne: Galeria Skala, Pawilon oraz dwie galerie Miejskie UAP – Galeria. R20 i CuratorsLab.

Użyte w artykule zdjęcia: Kongres Kobiet / materiały prasowe, materiały prasowe / Pawilon , T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz