POZnań

Głosuj na Bałtyk – najpiękniejszy budynek roku!

Roosevelta - nowy Bałtyk  Foto: materiały prasowe Spółdzielnia PR

Duży, widoczny z wielu miejsc, nowoczesny i charakterystyczny biurowiec Bałtyk stał się, zaledwie kilka miesięcy od otwarcia, jednym z symboli Poznania. W samym centrum miasta wyrósł niebanalny obiekt, wyróżniający się zarówno wysokością, jak i formą. Jeszcze tylko do wtorku, 15 maja do godziny 23:59 można zagłosować na ten budynek w 11. edycji plebiscytu Bryła Roku na najpiękniejszy obiekt wybudowany lub zrewitalizowany w Polsce w 2017 roku. Poznański Bałtyk  jest jednym z nominowanych 10 obiektów.

Bryła biurowca jest niczym abstrakcyjna rzeźba – z każdej strony budynek wygląda zupełnie inaczej. Z jednej strony jest głęboko podcięty, przez co sprawia wrażenie „zawieszone-go” nad ulicą, oglądany pod innym kątem przypomina piramidę, od strony Mostu Teatralne-go wydaje się smukły, od ulicy Zwierzynieckiej – przysadzisty. Ciemne, grube ramy, w które ujęto okna gmachu, nadają jego elewacjom rytm i porządek. Niektórych ta forma zaskoczyła, innym wydała się kontrowersyjna.

Autorami projektu są architekci z holenderskiej pracowni MVRDV, słynący z szalonych, wizjonerskich i innowacyjnych projektów. Więcej o nominowanym obiekcie można przeczytać na stronie z głosowaniem:

http://www.bryla.pl/brylaroku/56,157152,23319402,bryla-roku-2017-do-kogo-trafi-nagroda-glosowanie.html

Ubiegłorocznym laureatem został budynek serwerowni Beyond.pl w Poznaniu zaprojektowany przez pracownię architektoniczną ELD Poland. Nagrodę Jury zdobyła siedziba „Wiadomości Wrzesińskich” we Wrześni.

Obiekty nominowane w tegorocznej edycji do tytułu Bryły Roku 2017 to:

1. Biurowiec Bałtyk – Poznań
2. Przedszkole nr 4 na Kleszczówce – Żory
3. Bulwary Wiślane – Warszawa
4. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego – Katowice
5. Biurowiec Kanlux – Radzionków
6. Muzeum II Wojny Światowej – Gdańsk
7. Budynek mieszkalny Sprzeczna 4 – Warszawa
8. V Liceum Ogólnokształcące – Wrocław
9. Biuro agencji FUX – Gliwice
10. Rzeźba Nawa – Wrocław

Użyte w artykule zdjęcia: Marcin 'Dobermann' Pflanz / materiały prasowe, materiały prasowe Spółdzielnia PR, materiały prasowe Concordia

3 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • Obrzydliwy ani nowoczesny ani wkomponowany ani związku z historią miejsca ale dla przybyszów z Przasnysza,Ostrowca Swietokrzyskiego super

  • Można głosować, ale w konkursie makabryła. To architektoniczna makabra.