K U L T U R A

Przecinek i kropka – festiwal książki dziecięcej

Festiwal książek dla dzieci  Foto: materiały prasowe

Festiwal Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka to czytelnicza propozycja salonów empik. To okazja do spotkania z ulubionymi pisarzami i ilustratorami, warsztaty kreatywne oraz zabawy edukacyjne. 17, 24 i 25 marca w salonie przy Placu Wolności odbędzie się osiem wydarzeń z cyklu, m.in. warsztaty detektywistyczne, lekcja o prawach zwierząt wokół książki „Zwierzokracja” oraz spotkanie i warsztaty z autorką „Elementarza w podskokach”, czyli radosnej i kreatywnej książki o czytaniu w ruchu i zabawie.

Festiwal to okazja na kreatywne spędzenie czasu z rodziną oraz rozwinięcie dziecięcej wyobraźni. Najmłodsi czytelnicy przeniosą się do świata ze swoich ulubionych książek i bajek. Zajęcia pozwolą uczestnikom zdobyć nowe umiejętności, a ciekawe zabawy oderwą od codzienności i zapewnią niesamowite wrażenia i wspomnienia.

Wydarzenia w ramach Festiwalu Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka odbędą się w salonie Empik Plac Wolności w Poznaniu na ul. Ratajczaka 44. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Warsztaty detektywistyczne wokół serii „Operacja” (Wydawnictwo Media Rodzina) – 17 marca, godz. 13:00-15:00

Młodzi detektywi Tiril i Oliver mają nosa do rozwiązywania zagadek! Zawsze są na posterunku i razem ze swoim psem wyjaśniają sprawy, z którymi nie mogą poradzić sobie dorośli policjanci. Na warsztatach każdy mały detektyw będzie mógł odszyfrować tajemny alfabet i przeczytać niewidzialne wiadomości, sprawdzić swój wzrok i słuch, a także otrzymać prawdziwą Legitymację Detektywa!

Tappi i przyjaciele – Ekspedycja w wielkie nieznane – Warsztaty z Marcinem Mortką – 17 marca, godz. 15:00

Bohater książek poznańskiego pidarza to sympatyczny wiking mieszkający w pięknym, magicznym Szepczącym Lesie. Ma wielu przyjaciół, równie magicznych jak on, z którymi przeżywa niezwykle przygody. Opowieści o Tappim, reniferku Chichotku i mieszkańcach Szepczącego Lasu cechuje ciepła, baśniowa, bardzo pogodna narracja, klimatem przypominająca historie o Kubusiu Puchatku czy Muminkach. Zarówno główni, jak i drugoplanowi bohaterowie są niejako archetypami baśniowych bohaterów: dobrzy i dzielni pomagają tym słabszym, dobre uczynki są nagradzane, a złe karane.

Wspólnie stwórzmy książkę – grę – Warsztaty z Moniką Karmazą – 24 marca, godz. 13:00

Monika Karmaza –Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, z wykształcenia polonista i psycholog. Od wielu lat związana z literaturą, sztuką oraz aktywnym propagowaniem piękna. Redaktor Naczelna Wydawnictwa TADAM. Dzięki niej dowiemy się o tym jaką drogę trzeba przejść od pomysłu do fizycznie istniejącej w domowej biblioteczce książki. Czyli słów kilka o idei, słowie i ilustracji. O wyklejce, oklejce i kapitałce. O magii tworzenia tytułu angażującego Czytelnika.

Na tropach inspiracji – Warsztaty z Rochem Urbaniakiem – 24 marca, godz. 14:00

Wyjątkowe warsztaty z Rochem Urbaniakiem autorem książki „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści” (Wydawnictwo TADAM). Kim jest papiernik? Czym się zajmuje? Te pytania są bardzo ważne. Bo skąd się biorą opowieści? Same do nas przychodzą? Albo do tych, którzy przekazują je innym w książkach i przy ogniskach?Opowieści są sprytne i nie tak łatwo je złapać. A co dopiero nakłonić do tego, żeby pozwoliły się opowiedzieć. A żeby złapać opowieść, której jeszcze nikt nigdy nie słyszał – do tego potrzeba fachowca. Do tego potrzeba Papiernika.

Wiewiórek i bóbr – Przygody leśnych detektywów – Warsztaty z Magdaleną Podbylską – 24 marca, godz. 15:00

Tytułowi bohaterowie są do siebie zupełnie niepodobni, każdy z nich ma swoje upodobania, niezrozumiałe dla tego drugiego, jednak przyjaźnią się ze sobą i lubią wspólnie spędzać czas. Niekiedy w okolicy dochodzi do zagadkowych i niepokojących zdarzeń. Wówczas Wiewiórek i Bóbr zmieniają się w prawdziwych leśnych detektywów i usiłują dociec, kto stoi za tymi tajemniczymi wypadkami. Na warsztaty prosimy zabrać ze sobą otwarte oczy, gotowe do pracy uszy i sprawne nosy. Mogą się przydać!

Zwierzokracja, czyli zwierzaki mają moc i prawa! – Warsztaty z Olą Woldańską-Płocińską – 25 marca, godz. 13:00

Warsztaty z Aleksandrą Woldańską-Płocińską, autorką książki o prawach zwierząt – „Zwierzokracja” (Wydawnictwo Papilon). „Zwierzokracja” w przyjazny sposób, zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej opowiada o przenikaniu się światów dzieci i zwierząt. Empatia, wrażliwość, uważność – to najważniejsze tematy poruszane na kartach książki.

Elementarz w podskokach, czyli dwa podskoki, trzy przysiady – Warsztaty z Małgorzatą Swędrowską, 25 marca, godz. 14:00

Spotkanie oraz warsztaty z autorką „Elementarza w podskokach” (Wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej), czyli radosnej i kreatywnej książki o czytaniu w ruchu i zabawie. Ruch zakotwicza myśl, ruch jest „pożywieniem” dla rozwijającego się mózgu małego dziecka. Nacisk na poruszanie się, aktywności, takie jak jeżdżenie na rowerze, skakanie przez skakankę znajduje się w „Elementarzu” na pierwszej stronie omawianej litery. Zaproszenie do ruchu przed czytaniem ma uzmysłowić dorosłym, że czytanie z małymi dziećmi nie może kojarzyć się z siedzeniem godzinami nad książką, ale powinna się wiązać z różnorodnymi aktywnościami.

Spotkanie z Zofią Staniszewską – 25 marca, godz. 15:00

Warsztaty detektywistyczne „W poszukiwaniu kła tygrysa”. Autorka Zofia Staniszewska poprowadzi nas wspólnie z bohaterami swojej najnowszej książki „Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka jaskini” (Wydawnictwo Debit) w świat pełen niespodzianek, gdzie wszystko może się wydarzyć. Pomóż Meli i Ignacemu rozwikłać zagadkę zniknięcia najdłuższego na świecie kła tygrysa szablozębnego. Czy przeszkodzą im w tym Szalona Ekolog lub badacz skamieniałości, których dzieci spotkały podczas wycieczki w Góry Złote?

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz