K U L T U R A

Fotograficzna historia Okrągłego Stołu

Okrągły Stół - wystawa w Galerii "pf"  Foto: Paweł Grześ / materiały prasowe

Porozumienia Okrągłego Stołu były, są i zapewne pozostaną przedmiotem rozlicznych sporów politycznych i historycznych, ale galeria „pf” w Centrum Kultury Zamek zaprasza na oryginalne spojrzenie na ten ważny w historii Polski mebel. Fotograficzny projekt Pawłą Grzesia koncentruje się nie na wydarzeniach (ich dokumentacji, bądź ocenie) a na opowieści o samym stole – przedmiocie.

Stół powstał z drewna dębu pochodzącego z Puszczy Białowieskiej. Fotografie wykonane zostały w Warszawie w Pałacu Namiestnikowskim, w tartaku w Hajnówce i białowieskiej puszczy. To intrygująca opowieść, ukazująca mikrohistorię przedmiotu skrytą pod powierzchnią historii wielkich procesów.

Jak się jednak okazuje ta obrazowa narracja w zaskakujący sposób otwiera obszar odniesień do współczesnych wydarzeń. Tworzy w ten sposób szeroką przestrzeń do refleksji nad (re)interpretacją znaczeń przedmiotów i symboli.

Paweł Grześ (1983) – absolwent Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie, gdzie obronił dyplom pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego. Ukończył także fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy) i informatykę na Politechnice Warszawskiej. W latach 2013-2016 prowadził Fundację Villa Sokrates w Krynkach. Jest autorem m.in. słynnych projektów fotograficznych: „Mieleszki” – dokumentującego wieś znajdującą się nieopodal granicy z Białorusią oraz „Birobidżan”, poświęconego historii ludzi zesłanych na dalekie tereny Rosji (zrealizowanego wraz z Michałem Sadowskim).

OKRĄGŁY STÓŁ – PAWEŁ GRZEŚ – Galeria Fotografii pf, 17.02. – 25.03.2018, wstęp wolny

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Kaczyński / CK Zamek , Paweł Grześ / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz