Żeński Żen, ale może się podobać!

Autor: miarecki. Poznań, 3 Stycznia 2018

Žen to wschodząca gwiazda chorwackiej psychodelii i shoegaze’u. Całkowicie żeński zespół z Zagrzebia wystąpi na dwóch koncertach, we Wrocławiu oraz w Poznaniu, w niedzielę 14 stycznia.

W swoich tekstach zespół burzy płciowe stereotypy, odwołując się do teorii gender i anarchofeminizmu. Alterglobalistyczny przekaz to jedno, ale przecież najważniejsza jest muzyka, w której przenikają się fascynacje My Bloody Valentine, Slowdive, The Cure oraz wieloma innymi grupami z kręgu nowej fali po mathrock.

Wartość dodana u Žen to chwytliwe melodie, stosowanie wielogłosów oraz teksty w języku chorwackim. To ten ostatni aspekt z pewnością przyczynił się do sporej rozpoznawalności zespołu na terenie Bałkanów, od Ljubljany, przez Belgrad po Skopje. Dwie poprzednie płyty Žen: „I Onda Je Sve Počelo” (2013) i Jantar” (2015), wydane zostały nakładem austriackiej wytwórni Uni Records). Na najnowszą, “Sunčani ljudi”, czekały już spore rzesze fanów.

To właśnie tę płytę dziewczyny promować będą na dwóch koncertach w Polsce: 14 stycznia w niedzielę pojawią się w Poznaniu w klubie Pod Minogą, gdzie supportować je będzie inny całkowicie żeński zespół – Her Side.

Žen koncertowały dotąd w takich krajach Europy jak Chorwacja, Słowenia, Serbia, Bośnia i Herzegowina, Macedonia, Austria, Niemcy, Slowacja, Czechy, Szwajcaria, Francja, Austria, Włochy, Dania, Szwecja i oczywiście Polska.. Tak, to będzie już druga trasa Žen w naszym kraju, ale po raz pierwszy odwiedzą Poznań!

Žen, w klubie Pod Minogą, niedziela, 14 stycznia, godzina 20:00, bilety 15 zł.

Użyte w artykule zdjęcia: Wild West Booking / music/SIDEWAYS / materiały prasowe
Ekocuda

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.