K U L T U R A

Stanisław August wraca do Teatru Polskiego

Teatr Polski - spacerownik teatralny  Foto: Piotr Bedliński / Instytut Teatralny

W poniedziałek do Teatru Polskiego powróci obraz Karola Millera pt. „Stanisław August w otoczeniu artystów” powstały w 1873 roku. Obraz ten wisiał na Foyer pierwszego piętra Teatru do roku 2000. W kolejnych latach wzbogacał zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu. W grudniu dzieło to zagości znowu we wnętrzach sceny przy ul. 27 Grudnia.

Teatr Polski w Poznaniu to najdłużej nieprzerwanie funkcjonujący teatr w Polsce (od 1875 roku), posiadający bogatą, fascynującą historię. Obecna dyrekcja Teatru postawiła sobie za cel przywrócenie pamięci o niej poprzez swoją działalność teatralną i okołoteatralną. Jednym z zadań, jakich się podjęła, jest ponowne sprowadzenie niegdyś goszczących obrazów słynnych twórców na Foyer pierwszego piętra Teatru.

Dzięki uprzejmości pracowników Działu Inwentarzy Muzeum Narodowego w Poznaniu, którzy sporządzili kwerendę dotyczącą obiektów ze zbiorów MNP związanych z Teatrem Polskim, udało się również dotrzeć do informacji na temat wszystkich dzieł, które znajdowały się w przestrzeniach Teatru do 2000 roku. Wśród nich figuruje nie tylko obraz „Stanisław August w otoczeniu artystów” pędzla Karola Millera, ale również kilka innych dzieł wybitnych malarzy.

Pracownicy Teatru Polskiego podjęli już działania, mające na celu sprowadzenie ich z powrotem do Teatru. Prowadzą również starania o to, by w przestrzeniach Teatru móc wyeksponować wszystkie dzieła związane z przeszłością tego miejsca.

„Stanisław August w otoczeniu artystów” to obraz pędzla Karola Millera, przedstawiciela szkoły warszawskiej. Obraz był częścią Wystawy Towarzystwa Zachęty w 1875 roku. Jest to dzieło monumentalne o wymiarach 134 x 128 cm (olej, płótno).

Użyte w artykule zdjęcia: Piotr Bedliński / Instytut Teatralny

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium