Aglomeracja

Inteligentne kocie oczy – pierwsze takie w Wiekopolsce

To pierwsze takie inteligentne oświetlenie w Wielkopolsce! „Kocie oczka” oraz lampy, które rozświetlają się, gdy „wyczują” pieszego. A wszystko po to, żeby mieszkańcy byli jeszcze bardziej bezpieczni. Właśnie zaczęło działać na drodze powiatowej w Kicinie. Jan Grabkowski starosta poznański zapowiada, że jeśli nowy system się sprawdzi, powiat poznański zamontuje go przy innych przejściach, głównie w pobliżu szkół.

Zasada działania nowego oświetlenia jest prosta i opiera się na trzech filarach bezpieczeństwa pieszego na przejściu. Pierwszym, podstawowym, jest to, iż po zmroku włączają się specjalne lampy oświetlające przechodniów. Dzięki temu ich sylwetka jest doskonale widoczna dla nadjeżdżających kierowców.

Drugim filarem, który pozwala zaznaczyć ten konfliktowy obszar na drodze, są dostrzegalne z kilkuset metrów zainstalowane w asfalcie migające „kocie oczka”. W ten sposób samo przejście jest widoczne z dużej odległości.

Jednak na tym nie koniec! Trzecim filarem jest system detekcji pieszego. Kiedy specjalne kamery zamontowane na słupach “zauważą” pieszego (nie reagują na samochody) – lampy zaczynają świecić z pełną intensywnością. Ta zmiana powoduje, że kierowcy muszą zwrócić uwagę i skupić się na obszarze zmiany. W ten sposób oświetlenie jeszcze bardziej uwidacznia pojawienie się pieszego w obrębie przejścia.

To przede wszystkim zmiana natężenia oświetlenia powinna zdecydowanie wpłynąć na zwiększenie czujności kierowcy, a tym samym bezpieczeństwo mieszkańców – twierdzi Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Po kilkudziesięciu sekundach światła znów przygasają. To jest dodatkowa korzyść. Dzięki temu system zużywa mniej energii elektrycznej, a instalacja jest bardziej przyjazna dla środowiska.

Budowa inteligentnego oświetlenia na przejściu dla pieszych w Kicinie kosztowała 30 tys. złotych (budowa tradycyjnego oświetlenia to wydatek około 16 tys. zł plus podłączenie energetyczne). Jeśli się sprawdzi, będzie planowany montaż podobnych systemów także na innych przejściach.

Użyte w artykule zdjęcia: Powiat Poznański

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz