W sobotę rusza specjalny pas dla autobusów na Mostowej

Autor: bigbiciq. Poznań, 14 Września 2017

Specjalny pas dla autobusów na ulicy Mostowej jest już co prawda od jakiegoś czasu wyznaczony, ale jeszcze nie funkcjonuje. Większość kierowców jednak już korzysta tylko z lewego pasa dobrowolnie. To zmieni się w najbliższą sobotę.

Tego właśnie dnia (16.09) znikną żółte linie przekreślające oznaczenia BUS i prawy pas ulicy Mostowej od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Ewangelickiej będzie dostępny tylko dla autobusów komunikacji miejskiej i niektórych samochodów.

Wydzieloną częścią ulicy Mostowej jeździć będą mogły dryndy, samochody służb miejskich, motocykle, skutery czy rowery. Pas dla autobusów ma również pełnić funkcję tzw. drogi życia, z której w razie potrzeby będą korzystały samochody służb ratunkowych.

Co ważne pasem tym jechać będą mogły samochody, które przewożą minimum trzy osoby.

Jak podkreślają przedstawiciele poznańskiego Urzędu Miasta autobusy w godzinach szczytu potrzebowały czasami nawet 20 minut by przejechać odcinek od przystanku AWF do przystanku Garbary. Wprowadzenie specjalnego pasa powinno poprawić regularność i punktualność ich kursowania.

Od połowy sierpnia funkcjonuje już takie rozwiązanie w okolicy skrzyżowania ulic Kazimierza Wielkiego i Mostowej. Autobusy komunikacji miejskiej mają tu priorytet i jako jedyne pojazdy mogą skręcać z prawego pasa w ul. Mostową.

Kierowcy jadący ulicą Kazimierza Wielkiego w stronę ulicy Mostowej mogą poruszać się wyłącznie lewym pasem ruchu, a następnie wskazanym przez oznakowanie poziome i pionowe jednym pasem do ulicy Wierzbowej – przypomina Agata Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu – torowisko tramwajowe jest przeznaczone wyłącznie dla pojazdów komunikacji zbiorowej.

Ulicą Mostową jadą w tej chwili autobusy linii numer 74, 90, a na krótkim odcinku także 76.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / TD, ZDM

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.