Aglomeracja Grunwald

Budowa węzła Grunwaldzka coraz bliżej

Wizualizacja - Zintegrowany Węzeł Transportowy na Grunwaldzie  Foto: mat. pras. / UMP

Projekt budowy zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka, wraz z budową bezkolizyjnego przejazdu oraz przejścia pod linią kolejową E20, wkracza w kolejną fazę. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisała przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z projektem budowlanym inwestycji szacowanej na 60.000.000 złotych. Potencjalni wykonawcy mogą zgłaszać swoje oferty do 11 września.

W ramach konsultacji planowane jest również spotkanie z mieszkańcami. Odbędzie się ono w szkole przy ul. Żonkilowej w Poznaniu w środę 6 września o godzinie 17:00 – informuje Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Wykonanie zamówienia podzielono na kilka etapów. Do końca sierpnia przyszłego roku ma powstać kompletny program funkcjonalno-użytkowy, do końca przyszłego roku wykonawca ma przekazać projekt budowlany wraz z kosztorysami oraz wnioskiem o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej lub pozwolenia na budowę, które to decyzje powinny zapaść do końca kwietnia 2019 roku. Realizację prac budowlanych zaplanowano na trzy lata, a wykonawca będzie sprawował nadzór autorski nad realizacją projektu maksymalnie do 30 czerwca 2022 roku.

Zintegrowany węzeł przesiadkowy, który ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej Poznań-Junikowo ma także składać się bezkolizyjnego przejazdu i przejścia pod torami linii kolejowej E20. W ciągu ul. Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Twardogórskiej do ul. Wołczyńskiej, powstanie droga z chodnikami i ścieżkami rowerowymi, połączona z ul. Piwoniową i Szarotkową. Po stronie Poznania zbudowana zostanie kładka dla pieszych. Zamontowane zostaną schody i windy.

Rozwiązania zastosowane przy budowie węzła mają umożliwić szybką i bezkolizyjną przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami “drzwi w drzwi”. Uzupełnieniem węzła transportowego będą parkingi typu “parkuj i jedź” na ok. 200 miejsc postojowych.

24 sierpnia ruszyły konsultacje społeczne tego projektu. Dzięki nim, do 15 września, mieszkańcy Poznania oraz gminy Komorniki mogą zapoznać się z planowanymi rozwiązaniami, sformułować swoje uwagi i przesłać je na adres adres poczty elektronicznej: grunwaldzka@zdm.poznan.pl.

Użyte w artykule zdjęcia: mat. pras. / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz