Aglomeracja

Z renty na wcześniejszą emeryturę – czy to się opłaca?

dom pieniądze  Foto: sxc

Osoby które mają przyznane prawo do renty i planują przejście na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, powinny najpierw skorzystać z porad doradcy emerytalnego – radzi ZUS. Warto sprawdzić, czy to się będzie opłacało.

Doradca wyposażony w specjalny kalkulator i dokona symulacji prognozowanej wysokości emerytury. Dzięki temu rencista będzie mógł porównać wysokości świadczeń i zdecydować czy składać wniosek o emeryturę, czy poczekać do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego informuje Marlena Nowicka, rzecznika poznańskiego ZUS.

Po osiągnięciu tego wieku, ZUS przyzna emeryturę z urzędu. Wysokość tej emerytury na pewno nie będzie niższa od pobieranej renty.

W województwie wielkopolskim z wnioskiem o emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego wystąpić może ponad 10 tysięcy rencistów. Niedawno m.in. do tych rencistów, ZUS wysłał informację, że jeśli mają przyznaną rentę do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i chcą przejść na emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego, sami muszą złożyć o to wniosek.

Emerytura może być oczywiście wyższa od renty, ale nie w każdym przypadku. Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają niewiele okresów składkowych, powinny być szczególnie ostrożne przy składaniu wniosku o emeryturę od obniżonego wieku. Może się bowiem okazać, że na swój własny wniosek, obniżą sobie przy okazji wysokość świadczenia.

Należy tez pamiętać, że nawet po złożeniu wniosku o emeryturę i wydaniu przez ZUS decyzji niekorzystnej pod względem wysokości świadczenia, można jeszcze wycofać wniosek i przywrócić poprzedni stan rzeczy. Należy się jednak spieszyć, bo prawo do wycofania wniosku przysługuje do czasu uprawomocnienia się decyzji, czyli w ciągu 30 dni od jej otrzymania – informuje rzeczniczka ZUS.

Użyte w artykule zdjęcia: sxc, ZUS

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz