Centrum

Niekończący się remont w kamienicy przy ul. Kościuszki

Kamienica Kosciuszki 80  Foto: Mirosława Halilović / ROSM

W komunalnej kamienicy przy ul. Kościuszki 80 prowadzone są prace związane z wymianą instalacji grzewczych w ramach proekologicznego programu Kawka. I byłaby to dobra wiadomość, gdyby nie całkowity bezwład organizacyjny i budowlany na który skarzą się mieszkańcy.

W połowie maja  zaplanowali swoje urlopy tak by dopilnować prac remontowych w swoich mieszkaniach. Okazało się jednak, że robotnicy zjawili się dopiero w lipcu i to na dodatek bez odpowiednich materiałów instalacyjnych.

Robotnicy robią dziury w ścianach po czym znikają na kilka dni, a brak materiałów np. kaloryferów i odpowiednich rur powoduje przedłużanie się prac. Ludzie całymi dniami muszą przebywać na podwórku z powodu dużego zapylania i hałasu w mieszkaniach – relacjonuje sytuację Mirosława Halilović z zarządu Osiedla Stare Miasto.

Nie wiadomo także, kiedy uciążliwe prace się zakończą, a zapewne nieprędko. Podczas interwencyjnego spotkania zorganizowanego przez Radę Osiedla stwierdzono, że wykonawca nie radzi sobie z remontem.

Firma, która wygrała przetarg na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania na ul. Kościuszki realizuje także prace w 9 innych miejskich kamienicach.

W opinii władz miejskiej spółki Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych sytuacja jest patowa, bo firma, która wygrała przetarg, co prawda zaoferowała najniższą cenę, ale już teraz występują obawy o dotrzymanie terminu.Ściągnięcie wykonawcy z placu budowy spowoduje powtórzenie czasochłonnego przetargu. Na dodatek ze względu na dofinansowanie z Unii Europejskiej prace te należy przeprowadzić przed sezonem grzewczym.

Mieszkańcy uzyskali jednak informację, że problemy z tym wykonawcą były również na innych inwestycjach, co wywołuje zdziwienie i zaniepokojenie.

Ale to jeden z elementów szerszego problemu, bo mieszkańców czekają niestety dalsze utrudnienia związane tym razem z doprowadzeniem ciepłej wody, a za to będzie odpowiadać inna firma, a wykonawca tych prac wyłoniony będzie dopiero pod koniec sierpnia.

W opinii Alicji Wilak, wiceprzewodniczącej Rady Osiedla sytuacja jest bardzo poważna, bo może się okazać, że mieszkańcy na zimę nie będą mieli ogrzewania. Poza tym logika podpowiada kolejność prac, bo najpierw należałoby dokonać termoizolacji budynku a potem dopiero podłączać instalacje ciepłej wody i centralnego ogrzewania.

Lokatorzy są załamani i rozgoryczeni także brakiem informacji o rozliczaniu przyszłych, zapewne wyższych rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę. W patowej sytuacji są także te osoby, które wcześniej na własny koszt zainstalowały u siebie ogrzewanie gazowe inwestują w to wiele tysięcy złotych. Nie chcą przechodzić na nowy system. Nie wiadomo także, co zrobić z piecami w budynku.

Radni apelują o nadzór Prezydenta Poznania nad inwestycjami i mądre skoordynowanie prac. W pesymistycznym scenariuszy może się okazać, że jesień zastanie mieszkańców bez ogrzewania – komentuje radny Andrzej Rataj.

Użyte w artykule zdjęcia: Mirosława Halilović / ROSM

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz