Co nam pozostanie po jubileuszu Chrztu?

Autor: miarecki. Poznań, 13 Kwietnia 2016

Na Millenium w 1966 roku w Polsce wybudowano 1000 szkół, dziś w wymiarze historycznym, ale także użytecznym dla mieszkańców i turystów w Gdańsku powstaje wielkie Centrum Solidarności, we Wrocławiu mamy inwestycje związane z Europejską Stolicą Kultury. A w Poznaniu? Radni ze Starego Miasta proponują szybko zaprojektować i wybudować planowany Most Berdychowski – który może stać się symbolem nowoczesnego Poznania – z wielu powodów!

Wizualizacje kładki Berdychowskiej

Biorąc pod uwagę skalę historyczną Euro 2012 było wydarzeniem incydentalnym w porównaniu z obecnym jubileuszem. Tymczasem to na EURO 2012 Miasto przystąpiło do wielkich inwestycji, kosztujących setki milionów złotych.

Czy mamy już w mieście gotową infrastrukturę mającą służyć turystom i wszystkim odwiedzającym stolicę Wielkopolski? Czy mieszkańcy są zadowoleni z sieci bibliotek czy klubów / ośrodków kultury? I wreszcie co w warstwie materialnej pozostanie po wyjątkowym wydarzeniu w historii Poznania i Polski – pytają radni ze Starego Miasta.

Jubileuszowe wydarzenia obywać się będą na Stadionie Miejskim. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Do Poznania przybędą najwyższe władze Rzeczypospolitej Polski, aby celebrować to wielkie wydarzenie.

Rada Osiedla Stare Miasto proponuje władzom Poznania: niech planowany most pieszo-rowerowy zostanie Mostem Jubileuszowym – jako symbol nowoczesnego miasta, które łączy ludzi oraz wielkie dziedzictwo i historię z nowoczesnością. I co ważne to nie musi być kosztowny symbol! Inny niż przestrzenna gigantomania związana np. z Euro 2012.

Nowy Most Jubileuszowy może stać się symbolem Poznania, który łączy – nie tylko przestrzenie ale także w kategoriach wartości. Nowa przeprawa technicznie, ale także duchowo może stać się symbolicznym łącznikiem miasta lokacyjnego, z kolebką polskiego chrześcijaństwa oraz jednym z ważniejszych centrów naukowo-technologicznych w Polsce i dalej z zielonymi terenami sportowymi i rekreacyjnymi Malty.

Na samym Starym Mieście w ciągu ulicy Estkowskiego, czyli na trasie prowadzącej na Ostrów Tumski udało się zagospodarować zieleń, na co pieniądze wyłożyła Rada Osiedla ze swojego skromnego budżetu, aby również mieszkańcy w symboliczny sposób dołożyli się do wydarzeń.

Rada Osiedla Stare Miasto podjęła uchwałę w sprawie koncepcji realizacji kładki przez Wartę i wniosku do Prezydenta Miasta Poznania i do Rady Miasta Poznania o organizację międzynarodowego konkursu architektonicznego, który pozwoli na zbudowanie nowoczesnej przeprawy przez Wartę, jako wielkiego symbolu jubileuszowego.

Andrzej Rataj podkreśla: Most Jubileuszowy nie powinien być wielką i kosztowną inwestycją, nie będzie zatem gigantomanii inwestycyjnej, wielkiej trasy samochodowej, czy monumentalnego pomnika o małej funkcjonalności. Most ten jednak będzie pięknym symbolem obecnych tendencji w rozwoju miast w Europie Zachodniej, czyli rewitalizacji części śródmiejskiej, przywróceniem jej do życia, odnowie i rozwoju. Dzięki temu w te miejsca będzie się z przyjemnością podążać i wracać.

Międzynarodowy konkurs ten i późniejsza realizacja zwycięskiej pracy może stanowić znakomity element i wkład Miasta w obchody 1050-lecia Chrztu i Państwa Polskiego. Podobnie jak pozostałością po obchodach 1000-lecia są liczne szkoły, również na terenie Poznania, tak pozostałością po 1050-leciu może w naszym mieście stać się kładka przez Wartę symbolizująca łączność między historią a nowoczesnością.

Pomysł wymaga realizacji obiektu najwyższej klasy, godnym statusu i ambicji Poznania w XXI wieku. Nowy most powinien być przykładem znakomitej nowoczesnej architektury wpisującej się harmonijnie w wyjątkową historyczną okolicę. To trudne wyzwanie. Dlatego władze powinny ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt nowej przeprawy przez Wartę.

Nowa kładka

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.