Stare Miasto

Będą nowe toalety na Starym Mieście

Publiczna toaleta przy Strzeleckiej  Foto: TD

W tym roku doczekamy się trzech nowych, bardzo potrzebnych toalet automatycznych na Starym Mieście. Jest także szansa na kolejne! Szalety pojawią się w lokalizacjach wskazanych przez mieszkańców – dwa w Parku w Starym Korycie Warty i jeden na Skwerze Łukasiewicza.

Automatyczna toaleta na ZielonejW konsultacjach przeprowadzonych przez Radę Osiedla Stare Miasto najwięcej propozycji dotyczyło okolic łąk nad Wartą. Choć miasto ustawiło pod mostami kilkanaście toi-toi, to w tym fragmencie Poznania nie było dotąd żadnego szaletu.

Mamy nadzieję, że projekt toalet na terenach nadwarciańskich uda się szybko zrealizować, jeszcze przed rozpoczęciem wiosenno – letniego sezonu. Dwa szalety pojawią się w pobliżu nowego parku w Starym Korycie. Kolejny przy ulicy Grobla, w pobliżu Mostu Św. Rocha. Pozwoli to bardziej ucywilizować wypoczynek poznaniaków nad rzeką i bardziej zadbać o ekologię i porządek – mówi Zbigniew Burkietowicz, przewodniczący Zarządu Osiedla Stare Miasto.

Rada Osiedla Stare Miasto na podstawie wniosków mieszkańców w uchwale wskazała także kolejne lokalizacje. Propozycje dotyczyły przede wszystkim miejsc wypoczynku: ul. 3 maja (w pobliżu Placu Wolności – toaleta dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych), przy Solnej od strony Ogródka Jordanowskiego, u zbiegu Garbar i ul. Stawnej (w sąsiedztwie stacji rowerów miejskich), na terenie Parku Marcinkowskiego (od strony ul. Towarowej) oraz w pobliżu Cytadeli (u zbiegu al. Niepodległości i Armii Poznań). Radni mają nadzieję na realizację tych propozycji w kolejnych latach.

Rada Osiedla wskazała również na potrzebę usytuowania toalet w rejonie ul. Św. Marcin. Automatyczne szalety zostaną uwzględnione w planach rewitalizacyjnych śródmieścia.

Miasto przygotowało także projekty szaletów modułowych, które można umieścić w budynkach. To mogłoby zwiększyć liczbę publicznych toalet. Rozwiązanie nie podoba się jednak mieszkańcom, którzy niechętnie widzieliby je pod swoimi oknami. Rada Osiedla nie poparła takich lokalizacji rozumiejąc te obawy.

Sporo skarg mieszkańców okolic Starego Rynku dotyczy zanieczyszczonych bram i klatek. To niestety, kwestia kultury. Klienci restauracji, kawiarni, pubów czy letnich ogródków mają przecież do dyspozycji bezpłatne toalety w lokalach, jest też szalet miejski – zaznacza Zbigniew Burkietowicz.

Radni mają nadzieję, że bazując na doświadczeniu z ubiegłych lat, podczas sezonu letniego na Starym Rynku miejski szalet będzie bezpłatny, dobrze oznakowany, a czas jego funkcjonowania wydłużony zostanie do późnych godzin nocnych.

Sławomir Cichocki, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Osiedla podkreśla:

Dzięki bezpłatnym toaletom na Starym Rynku w godzinach wieczornych i nocnych każda z osób licznie odwiedzających ścisłe centrum Poznania będzie miała możliwość korzystania z tego przybytku. Nie będzie już zatem pretekstów do zanieczyszczania bram, zaułków i klatek schodowych, co i tak nawet w przypadku braku bezpłatnych ubikacji w żadnym zakresie nie może być tolerowane i nie może być żadnym usprawiedliwieniem. To kwestia kultury, poczucia estetyki i porządku. Niestety jest tym źle na Starym Mieście.

Tu powstaną nowe miejskie toalety

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz