BizNews

Kantory internetowe coraz popularniejsze

W e-kantorach klienci wymieniają jedną piątą tego, co w kantorach tradycyjnych – wynika z szacunków poznańskiej firmy Currency One. W tym roku wartość branży może wzrosnąć do 38 mld zł, bo obroty serwisów dynamicznie się zwiększają. Coraz większa jest także konkurencja – do gry wchodzą kolejne banki. Z usług e-kantorów chętnie korzystają też przedsiębiorcy.

To jest bardzo dynamiczny rynek. Sam fakt, że w perspektywie ostatniego roku trzy banki zdecydowały się uruchomić internetowe platformy wymiany walut czy tzw. kantory online dla osób fizycznych, powoduje, że rynek musi być perspektywiczny. Inaczej banki nie wchodziłyby w ten biznes – mówi Klaudiusz Sytek z Aforti Exchange.

Ustawa antyspreadowa sprawiła, że z możliwości wymiany w sieci zaczęły korzystać także osoby fizyczne zadłużone w walutach obcych. Dzięki e-kantorom oszczędzają nawet kilkaset złotych rocznie. Rynek dynamicznie rośnie od siedmiu lat, mimo że ubiegły rok – przez zawirowania na rynkach walutowych i rosnącą konkurencję ze strony banków – był dla branży trudny.

Poznańska spółka Currency One, operator serwisów Walutomat.pl i InternetowyKantor.pl, szacuje, że obroty e-kantorów w 2016 roku wzrosną o 20 proc. i mogą wynieść 38 mld zł. Dziś funkcjonuje na rynku ok. 50 podmiotów. Czołówka od lat jednak się nie zmienia.

Dziwne funty

Źródło: Agencji informacyjna Newseria

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Chociaż nigdy nie miałem jakichś wyjątkowo przykrych przygód związanych z wymianą waluty na mieście, teraz chętniej korzystam z internetowych przewalutowań bez gotówki. Oszczędzam przede wszystkim bardzo dużo czasu, nie stresuję się tym, ze jak wyjdę z firmy kantor będzie już zamknięty, bo […] działa 24 godziny na dobę- to jest mega zaleta. Cenowo tez korzystniej, spread ok 2 grosze, a w stacjonarnym z 20 groszy “powinienem” się cieszyć