BizNews

Firmowe konto za darmo?

banknoty euro  Foto: sxc

Satysfakcja z zakupów jest tym większa, im taniej uda kupić się wymarzoną rzecz. Ta zasada dotyczy praktycznie każdej dziedziny handlu i nie ogranicza się jedynie do promocji w pobliskim hipermarkecie. Nieodłączną zasadą udanego biznesu jest to, aby koszty prowadzenia działalności były możliwie jak najniższe. Często nawet niewielkie sumy zaoszczędzone na kilku, z pozoru błahych drobnostkach mogą w sumie przynieść wymierne korzyści.

Praktycznie za wszystko trzeba płacić – trudno oczekiwać, że na biznesowym runku ktokolwiek zaoferuje swoje towary czy usługi za darmo. A jednak zdarzają się wyjątki. Jednym z takich odstępstw od reguły, mogą być koszty prowadzenia rachunku firmowego. Niezliczone reklamy banków oferują konto firmowe całkowicie gratis. Faktyczny stan rzeczy może być jednak nieco inny.

Konto firmoweSedno leży w szczegółach

Jak to zwykle bywa z reklamami – pokazują najlepszy z możliwych obraz rzeczywistości. W przypadku usług dotyczących rachunków bankowych, bardzo często zwraca się uwagę na opłaty związane z samym prowadzeniem konta. I dotyczy to tak samo odbiorców indywidualnych jak i przedsiębiorców. Każdy kto miał do czynienia z jakimkolwiek bankiem, zdaje sobie sprawę, że umowa kryć może w sobie wiele dodatkowych postanowień, wpływających na całościowy obraz sytuacji. Istotnie – samo prowadzenie rachunku może nie kosztować ani złotówki. Jednak dłuższe korzystanie z konta ujawnia faktyczny stan rzeczy. Sedno sprawy to opłaty dodatkowe i manipulacyjne.

Warunki i zastrzeżenia

Za każdym razem gdy mowa jest o jakichkolwiek umowach, w tle pojawia się konieczność dokładnego zapoznania się z ich postanowieniami. Prowadzenie konta firmowego w istocie może być darmowe. Ale pod warunkiem spełnienia określonych wymagań i wykazanie się konkretną aktywnością. Obwarowania dotyczące opłat za prowadzenie rachunku dotyczyć może różnych czynności finansowych. Najczęstszym warunkiem pojawiającym się w umowach jest dokonywanie płatności na określoną sumę. Kwota comiesięcznych wpływów także może mieć wpływ na konieczność uiszczenia opłat.

Bank może pozostawić sobie zastrzeżenie, że darmowe korzystanie z usługi jest przywilejem klienta który regularnie wpłaca na rachunek określoną sumę pieniędzy. Spotkać można się z całym wachlarzem warunków – np. konieczność opłacania z danego konta składek ZUS czy odprowadzania podatków na rzecz Urzędu Skarbowego.

Całkowicie darmowe konto dla firm to raczej rzadkość. Bank zarabia na swoich usługach i zazwyczaj nie uniknie się mniejszych czy większych opłat dodatkowych. Warto zwrócić uwagę na takie szczegóły jak koszty związane z wykorzystaniem firmowej karty kredytowej lub prowizjami od transakcji. Czasami trzeba liczyć się z koniecznością korzystania z bankomatów należących do danej sieci, bo tylko w ich przypadku bank zapewnia wypłatę nieobłożoną prowizją.

Oferty dla nowych klientów

Na koniec trzeba wspomnieć o jeszcze jednym – zakładając konto dla nowej działalności, należy uwzględnić możliwość, że darmowe prowadzenie rachunku to opcja przejściowa. Niektóre banki stosują praktykę, w której oferują swoje usługi gratis jedynie przez pewien czas. Jeżeli właśnie tak jest, to lepiej zawczasu rozważyć koszty późniejszej współpracy z daną instytucją.

Biznes to biznes – nigdy nie ma nic absolutnie za darmo. Jednakże każda ulga czy darmowa opcja to mniejsze obciążenie dla portfela i niemała satysfakcja z kreatywnego prowadzenia swojej działalności.

pieniądze, fundusze, wzrost

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz