Sport

Niemal 1.000 goli w sezonie Poznańskiej Ligi Orliczek

Poznańska Liga Orliczek  Foto: UMP

Blisko 1.000 goli zostało strzelonych w zakończonej właśnie pierwszej edycji Poznańskiej Ligi Orliczek. O mistrzowski tytuł od września do czerwca walczyło 120 dziewczynek z 10 zespołów. Ostatecznie najlepszą okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie.

Każda kolejka ligi była turniejem w którym zespoły zdobywały punkty dopisywane do tabeli generalnej ligi. Najpierw rywalizowały w grupach systemem „każdy z każdym”, a następnie rozegrano spotkania o miejsca, półfinały i finał. Najwięcej punktów w zakończonym sezonie zdobyły zawodniczki ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie, które grały w każdym turnieju finałowym i skutecznie wykorzystały potknięcia rywali.

Ten sukces to efekt ciężkiej pracy moich podopiecznych przez cały rok, dziewczyny pokazały, że są zespołem i potrafią się wzajemnie wspierać, często odpowiedzialność za wynik brała na siebie nasza kapitan Kamila Wielińska, która wygrała klasyfikację strzelczyń – mówi Tomasz Woźniak, trener mistrzowskiego zespołu – Kamila idzie drogą Ewy Pajor i jestem pewien, że za kilka lat zobaczymy ją w Lidze Mistrzów.

Srebrem mogą się cieszyć dziewczęta z reprezentacji Szkoły Podstawowej Nr 45 z Poznania, natomiast brązowy medal wywalczyły dziewczynki z UKS Talenty Poznań.

Podczas zakończenia sezonu 2014/2015 Poznańskiej Ligi Orliczek na terenie kompleksów sportowych przy Szkole Podstawowej nr 51 w Poznaniu odbył się turniej pokazowy, a następnie każdy zespół odebrał medale, puchary i nagrody. Tytuł królowej strzelczyń z wynikiem 59 goli strzelonych w całym sezonie otrzymuje Kamila Wielińska z UKS SP Dąbrowa. W nagrodę pojedzie do Brukseli w towarzystwie rodzica i trenera, na zaproszenie europosłanki do Parlamentu Europejskiego Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz. Wyróżnienia zdobyły Marysia Jakubowska (UKS Talenty Poznań i Klaudia Urbaniak (UKS SP Dąbrowa).

Wydział Sportu Urzędu Miasta Poznania nagrodził również trenerów, a Nagrodę Specjalną dla najlepszego trenera Poznańskiej Ligi Orliczek 2014/2015 otrzymał nauczyciel i trener Tomasz Woźniak prowadzący mistrzowski zespół i będący animatorem Orlika na terenie Ogrodu Jordanowskiego Nr 2, w którym prowadzi zajęcia z piłki nożnej dla dziewcząt z Poznania. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 19:00.

Z każdym kolejnym turniejem poziom spotkań w Poznańskiej Lidze Orliczek był coraz wyższy – podsumował Wojciech Weiss, koordynator Poznańskiej Ligi Orliczek – dziewczynki pokazują, że Orliki nie są tylko dla chłopców, a najlepsze występują już w kadrze Wielkopolski ZPN i cieszą się z medalu mistrzostw Polski, w nowym roku szkolnym ruszy kolejna edycja rozgrywek.

Złoty skład UKS Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Dąbrowie (reprezentacja Gminy Dopiewo): Martyna Hudzińska (bramkarz), Maja Bartczak (bramkarz), Zuzanna Duszyńska, Kamila Wielińska (kapitan), Sylwia Krasowska, Patrycja Obuchowska (SP Dąbrówka), Natalia Kubiak (SP Dąbrówka), Klaudia Urbaniaka (SP Dąbrowa/SP Komorniki), Fatima Eftkhar Omrani, Martyna Sobczak, Tomasz Woźniak (trener).

poznanska liga orliczek

Tabela końcowa Poznańskiej Ligi Orliczek 2014/2015:

1. UKS Szkoła Podstawowa w Dąbrowie (reprezentacja Gminy Dopiewo) – 49 punktów

2. Szkoła Podstawowa nr 45 (1) – 43 punkty

3. UKS Talenty Poznań – 41 punktów

4. Szkoła Podstawowa nr 51 – 32 punkty

5. Szkoła Podstawowa nr 85 – 20 punktów

6. Szkoła Podstawowa nr 45 (2) – 15 punktów

7. Szkoła Podstawowa nr 66 – 14 punktów

8. Szkoła Podstawowa nr 6 – 14 punktów

9. Szkoła Podstawowa nr 77 – 12 punktów

10. Szkoła Podstawowa nr 1 – 10 punktów

Klasyfikacja końcowa najlepszych strzelczyń rozgrywek:

– Kamila Wielińska (UKS SP Dąbrowa), 59 bramek

– Marysia Jakubowska (UKS Talenty Poznań), 26 bramek

– Klaudia Urbaniak (UKS SP Dąbrowa), 19 bramek

Wyniki spotkań towarzyskich Gali Finałowej Poznańskiej Ligi Orliczek:

Szkoła Podstawowa nr 66 – Szkoła Podstawowa nr 6 3:0

Szkoła Podstawowa nr 85 – Szkoła Podstawowa nr 45 (II) 0:2

UKS Talenty Poznań – Szkoła Podstawowa nr 51 15:0

UKS SP Dąbrowa – Szkoła Podstawowa nr 45 2:2 (rzuty karne 1:2)

Poznańska Liga Orliczek to jedyny tego typu projekt w Polsce. Od jesieni dzięki zaangażowaniu dyrektor Wydziału Sportu UMP pani Ewy Bąk, trenera żeńskiej reprezentacji Polski w futsalu Wojciecha Weissa oraz trener młodzieżowej reprezentacji Polski Niny Patalon trwała zacięta rywalizacja o mistrzostwo. W rozgrywkach wzięło udział 120 dziewczynek, z których najlepsze występowały w kadrze Wielkopolski ZPN i sięgnęły po brązowy medal mistrzostw Polski.

Przede wszystkim pokazaliśmy, że Orliki są również dla dziewczynek, z których znaczna część prezentowała bardzo wysoki poziom i zapewne niejeden męski poznański zespół musiałby uznać ich wyższość – mówi Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu UMP – Wydział Sportu UMP wraz z partnerami będzie rozwijał ten projekt i wierzymy, że wkrótce w reprezentacji Polski zobaczymy poznanianki, gratulacje należą się nauczycielom za zaangażowanie i promowanie wśród dziewczyn tej dyscypliny sportu.

Organizatorami cyklu są Akademia Piłkarska Uniwersytet Futbolu, Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Sportu Urząd Miasta Poznania.

2

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz