POZnań

Poznańscy seniorzy walczą ze snem.

Transatlantyk 2013_Kino Łóżkowe  Foto: mat. prasowe

Na naukę nigdy nie jest za późno, od lat udowadniają to poznańscy seniorzy, którzy tłumnie uczestniczą wykładach i warsztatach organizowanych w ramach Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Zdobywana wiedza przydaje się w codziennym życiu, a zainteresować może nie tylko grupę 50+. Podczas piątkowego spotkania będzie można dowiedzieć się jak radzić sobie z zaburzeniami snu.

Transatlantyk 2013_Kino Łóżkowe Foto: mat. prasoweZa bezsenność i kłopoty ze snem odpowiada często niedobór melatoniny. To naturalna substancja, produkowana przez człowieka przede wszystkim w nocy. Reguluje ona rytm okołodobowy, czyli cykliczne odbywające się w ciągu jednej doby prace organizmu. Niewystarczająca ilość tej substancji sprawia, że naruszony zostaje rytm dobowy, co skutkuje zaburzeniami snu.

Kłopoty z niedoborem pojawiają już po 40 roku życia, kiedy organizm zaczyna produkować jej coraz mniej. Dlatego warto zadbać o uzupełnianie tej substancji. Melatonina zwalcza przyczyny zaburzeń rytmów dobowych. Regulując zegar wewnętrzny przywraca zdrowy fizjologiczny sen, zachowując wszystkie jego fazy.

Ponieważ niedobór melatoniny zwiększa się z wiekiem, na bezsenność narażone są przede wszystkim starsze osoby.

Organizatorzy kampanii Seniorze! Zadbaj o swój zdrowy sen zapraszają na specjalny wykład w piątek, 12 grudnia o godzinie 11.45 oraz 14.30 podczas Targów Świątecznych 50+ w Akademii Trzeciego Wieku w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa przy ul. Gen. T. Kutrzeby 10 w Poznaniu.

Jak ułatwić sobie zdrowy sen?
– Traktuj sypialnię… Jak miejsce do spania. Nie oglądaj w łóżku telewizji, nie układaj planów na kolejny dzień.
– Codziennie, a zwłaszcza w weekendy staraj się znaleźć minimum godzinę czasu dla siebie. Chodzi o to, abyś mógł się zrelaksować. Rób wtedy to, co naprawdę lubisz.
– Wyciszaj się już na 2 godziny przed snem: odłóż na bok forsujące aktywności domowe lub sprawy, które budzą Twoje silne emocje.
– Jedz obfite posiłki najpóźniej na 3 godziny przed snem.
– Często wietrz sypialnię.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz