Aglomeracja

Nasze śmieci bedą odbierały dwie firmy

Remondis Sanitech  Foto: Remondis Sanitech

Mieszkańcy wszystkich 22 sektory międzygminnego związku śmieciowego mają zapewniony odbiór i zagospodarowanie odpadów. Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” podpisał już wszystkie umowy z firmami wyłonionymi w przetargu.

Remondis Sanitech Foto: Remondis SanitechOd 1 stycznia 2015 r. mieszkańcy Związku będą więc obsługiwani przez dwa konsorcja, które w przetargach zaproponowały najniższe oferty. Konsorcjum Remondis Sanitech świadczyć będzie usługi w 18 sektorach zamieszkanych przez ponad 421 tys. osób, a konsorcjum FBSerwis w 4 poznańskich sektorach zamieszkanych przez 273,8 tys.

11 września podpisana została ostatnia umowa z konsorcjum Remondis Sanitech na odbiór i zagospodarowanie odpadów w sektorze XV Murowana Goślina – Spółdzielnia.

Zgodnie z podpisanymi umowami obaj wykonawcy zobowiązali się do sprawnego przejęcia obsługi w sektorach i dostarczenia mieszkańcom w wyznaczonym terminie właściwie oznakowanych pojemników oraz opracowania dogodnych harmonogramów ich odbioru – informuje Walerian Ignasiak, rzecznik związku.

Przygotowania do tej wielkiej operacji logistycznej już trwają. Związek przedstawił wykonawcom „mapę drogową” przygotowań, która jest obecnie realizowana. Współpraca Związku z obu wykonawcami przebiega prawidłowo. Przedsięwzięć do wykonania i wątpliwości do wyjaśnienia nie brakuje, jednak podczas spotkań i bezpośrednich rozmów pojawiające się problemy są rozwiązywane. Wszystkim zależy by od 1 stycznia przyszłego roku nowy system zagospodarowania odpadami komunalnymi funkcjonował sprawnie.

Od kwietnia w sektorach obsługiwanych przez Remondis i współpracujące z nim firmy realizowany jest program bezpłatnego odbioru odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio z nieruchomości. Był on prowadzony sukcesywnie w kolejnych rejonach miastach – Nowe Miasto, Grunwald, Jeżyce, Swarzędz i Kleszczewo, Stare Miasto i Kostrzyn.

Wywóz śmieci Foto: Remondis Sanitech

Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, o których informowano w mediach i na stronach internetowych, odbiór gabarytów od zainteresowanych mieszkańców następuje po otrzymaniu zgłoszenia. Mieszkańcy składają je telefonicznie, mailowo lub bezpośrednio u przedstawicieli obsługującej ich firmy. Następnie są oni powiadamiani o terminie odbioru. Okazuje się, że z tej możliwości skorzystało niewielu mieszkańców. Na terenach gdzie do tej pory prowadzono akcje odbioru znajduje się ponad 30 tys. nieruchomości, natomiast wniosków o odbiór odpadów wpłynęło 710, czyli ok. 2,3 proc. Ponad 90 proc. wniosków zostało już zrealizowanych. Odebrano ogółem 337,5 t gabarytów. Od 29 września rozpocznie się odbiór odpadów wielkogabarytowych z kolejnego rejonu miasta – Wildy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz