Nowe Miasto

Grand Press Photo w Poznaniu

III miejsce w kategorii LUDZIE  Foto: Mariusz Forecki, TamTam Agencja Prasowa i Fotograficzna

Wśród najlepszych polskich zdjęć prasowych są także wydarzenia i historie uwiecznione przez poznaniaków, Adriana Wykrotę i Mariusza Foreckiego. Wystawę Grand Press Photo możemy od jutra oglądać w Galerii Malta.

III miejsce w kategorii LUDZIE Foto: Mariusz Forecki, TamTam Agencja Prasowa i FotograficznaOd 2005 roku miesięcznik „Press” organizuje konkurs dla zawodowych fotoreporterów. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się poznaniacy: Adrian Wykrota oraz Mariusz Forecki. Wykrota otrzymał nagrodę za fotoreportaż w kategorii „Życie codzienne”, poświęcony ewaluowaniu tradycji weselnej, natomiast Forecki – za zdjęcie pojedyncze w kategorii „Ludzie”, prezentujące kombatantkę II wojny światowej i dziękujących jej za wyzwolenie ludzi.

Do tegorocznej edycji „Grand Press Photo 2014” zgłoszono 4,2 tys. prac, spośród których do finału zakwalifikowano 172 fotografie: 53 pojedyncze i 16 fotoreportaży.

Główną nagrodę „Grand Press Photo 2014” oraz 10 tys. zł otrzymał autor „Zdjęcia Roku” – Jakub Szymczuk z redakcji „Gościa Niedzielnego”. Jego fotografia upamiętnia kijowski „czarny czwartek”, czyli dzień, który przeszedł do historii Ukrainy za sprawą największych walk między antyrządowymi demonstrantami, a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa na Majdanie.

Wystawę można obejrzeć w Galerii Malta na pierwszym piętrze od 20 sierpnia do 11 września, w godzinach otwarcia centrum.

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Foto: Adam Wykrota

Autor: Adrian Wykrota, Retrofokus
Tradycja ewoluuje. Uroczystości weselne w Polsce zmieniają się. Choć wciąż można spotkać tradycyjne oczepiny, przyśpiewki i pieczone prosiaki, to coraz częściej triumfy święcą oświetlone dyskotekowo sale, przebrania, pokazy pirotechniczne. Jeszcze chwila, a polskie wesele zamieni się w amerykański wedding – z tym że w naszym, rodzimym wydaniu. Na współczesnych weselach dobrze bawią zarówno młodzi, jak i starzy. To jakby ostatni moment, gdy można obserwować, jak zmienia się jedna z piękniejszych polskich tradycji. Zdjęcie wykonano na uroczystościach weselnych w Poznaniu, we Wrocławiu, w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz okolicach tych miast. Październik 2011–październik 2013

u góry:  zdjęcie Mariusza Foreckiego, TamTam Agencja Prasowa i Fotograficzna
Irpin, Ukraina. Coraz mniej żyje żołnierzy weteranów II wojny światowej. Tworzą żyjącą wspomnieniami społeczność. Są zapraszani na oficjalne akademie i uroczystości. Na zdjęciu: Jakunina Prawda Leonidowna – urodzona 11 lutego 1923 roku; w lutym 1945 roku brała udział w walkach o Poznań; koniec wojny zastał ją w Szczecinie. W czasie obchodów dnia miasta Irpin wracała z uroczystości odsłonięcia pomnika, gdy w parku dwoje nieznajomych zaczęło dziękować jej za wyzwolenie i całować po rękach. Zdjęcie jest częścią opowieści o współczesnym życiu weteranów w krajach byłego ZSRR. 14 września 2013

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz