Łazarz

Nowa – stara pływalnia w Parku Kasprowicza

Wejście na pływalnię w Parku Kasprowicza Foto: cyryl

Remont pływalni letniej w Parku Kasprowicza wraz zastosowaniem rozwiązań pro-ekologicznych (panele słoneczne, zbiorniki do deszczówki i wody z odzysku) i budową placu zabaw oraz polem piknikowym – to jeden z projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2015.

Wejście na pływalnię w Parku Kasprowicza Foto: cyrylProjekt polega na modernizacji Pływalni Letniej położonej w Parku Kasprowicza, w okolicy hali sportowej „Arena”. W zeszłym roku po ponad 40 latach użytkowania została ona zamknięta. Spotkało się to z protestem mieszkańców Poznania, którzy wielokrotnie, przy różnych okazjach apelowali o jej ponowne uruchomienie. Przyczyną zamknięcia pływalni był fakt, iż obiekt zbudowany w latach ‘70, z którego korzystało kilka pokoleń mieszkańców Poznania (rocznie ponad 12.000 osób), nie spełniał już obecnych standardów bezpieczeństwa i wymogów sanitarnych. W tym roku, po wykonaniu najbardziej niezbędnych prac remontowych, pływalnia została ponownie uruchomiona.

Przeprowadzony remont miał jednak bardzo ograniczony zakres i nie gwarantuje on w pełni, iż pływalnia będzie mogła działać bezproblemowo w kolejnych latach. Obiekt nadal, pod względem standardu i rozwiązań technologicznych, pozostaje w latach ’70. Proponowany projekt ma tchnąć w ten zaniedbany ośrodek sportowy nowe życie i przywrócić go na lata mieszkańcom naszego miasta. W ramach proponowanego projektu powstanie funkcjonalna przestrzeń do spędzania czasu wolnego. Teren Pływalni Letniej porośniętym bujną zielenią zapewni mieszkańcom Poznania, a zwłaszcza dzieciom, rekreację i zabawę na świeżym powietrzu w kontakcie z przyrodą. Proponowane rozwiązania zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa (w tym sanitarnego) użytkownikom Pływalni. Możliwość wykorzystania rozwiązań ekologicznych (panele słoneczne, wykorzystywanie deszczówki i zamknięty obieg wody) obniży z kolei koszty jej funkcjonowania – wyjaśnia Filip Olszak, autor projektu.

Dzięki remontowi Pływalni Letniej w Parku Kasprowicza będzie ona w dalszym ciągu stanowić miejsce rekreacji i spędzania wolnego czasu. W centrum miasta brakuje miejsc, w których można odpocząć od zgiełku w otoczeniu przyrody. Jest to jedna z przyczyn, dla których coraz więcej mieszkańców Poznania deklaruje chęć przeprowadzenia się „pod miasto”. Tendencja ta szczególnie widoczna jest wśród rodzin z małymi dziećmi. Żeby przeciwdziałać temu niekorzystnemu dla naszego miasta zjawisku konieczne jest zapewnienie w przestrzeni publicznej miejsc dostarczających rozrywki dzieciom oraz relaksu ich rodzicom. Projekt Remontu Pływalni Letniej w pełni odpowiada potrzebom mieszkańców Poznania, zapewniając im swego rodzaju rekompensatę z tytułu mieszkania z dala od natury. Dzięki jego realizacji zapewnione zostanie w pełni bezpieczne i higieniczne miejsce do zabawy dla wszystkich poznaniaków. Jest to szczególnie potrzebne w kontekście wciąż pogarszającego się stanu bezpieczeństwa sanitarnego jezior znajdujących się na terenie Poznania. Dzięki realizacji projektu zapewnione zostanie dalsze funkcjonowanie Pływalni Letniej w Parku Kasprowicza, która w przeciwnym przypadku zagrożona będzie dalszą degradacją i ponownym zamknięciem – uzasadnia Filip Olszak.

Koszt projektu szacowany jest na 2,5 milionów złotych, z czego projekt wykonawczy kosztowałby 20 tys,. zł, remont urządzeń do uzdatniania wody (w tym filtrowni) – 1 mln zł, remont i składane zadaszenie niecek basenów – 500 tys. zł, wymiana infrastruktury basenów – 100 tys. zł, wymiana nawierzchni dookoła basenów – 100 tys. zł. Ponadto 270 tys. zł miałoby wystarczyć na remont budynku socjalnego i gastronomicznego, a kolejne 200 tys. zł na zastosowanie rozwiązań pro-ekologicznych (panele słoneczne, zbiorniki do deszczówki i wody z odzysku). 140 tys. zł kosztowałby plac zabaw dla dzieci przy brodziku i budowa nowej zjeżdżalni przy brodziku wraz z urządzeniami zabawowymi w obrębie brodzika. W szacunkowych kosztach uwzględniono również utworzenie pola piknikowego (30 tys. zł), małą architekturę – ławki, kosze, donice, stojaki rowerowe (40 tys. zł) oraz zagospodarowanie i zabezpieczenie otoczenia wraz z zielenią (100 000 zł).

Autor: Janusz Ludwiczak, lazarz.pl

Tagi:
Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Października 24th 2020, sobota
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • NIE 25
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 26
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 27
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 28
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • CZW 29
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PT 30
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %