Luboń

O powstaniu sztyczniowym w Luboniu

Przed nami kolejny, już trzydziesty dziewiąty Wieczór Historyczny, który organizuje Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia. Tym razem poświęcony on będzie wydarzeniom z 1863 roku.

Gościem specjalnym najbliższego spotkania będzie dr hab. Jacek Kowalski, który w trakcie prelekcji Grottger i obrona dworu w Glanowie opowie o ciekawym epizodzie związanym z powstaniem styczniowym.

15 sierpnia roku 1863 oddział powstańców zdążających z Galicji w głąb Królestwa Kongresowego stoczył bój pod Imbramowicami, szczególną sławę zyskała wówczas obrona dworu w Glanowie, w którym tylna straż powstańcza opierała się przez kilka godzin przeważającym siłom nieprzyjaciela – informuje Przemysław Maćkowiak, współorganizator spotkania – mimo, że dwór został spalony, powstańcy wytrwali aż do ustąpienia Rosjan, a ów często wspominany epizod znano jak dotąd niemal wyłącznie z ówczesnych doniesień prasowych i popularnych utworów literackich.

Ostatnio okazało się, że wydarzenia te odbiły się w twórczości Artura Grottgera.

Gość piątkowego spotkania, Jacek Kowalski, jest historykiem sztuki, pieśniarzem, poetą, Sarmatą, adiunktem UAM, autorem publikacji naukowych i popularnonaukowych, tomików poetyckich własnych i przekładów średniowiecznej poezji francuskiej, płyt z własnymi piosenkami i z przekładami pieśni średniowiecznych oraz ze starymi pieśniami polskimi, ostatnio zaś z pieśniami powstania styczniowego.

Wraz z organizatorami zachęcamy, nie tylko miłośników historii, do wzięcia udziału w tym spotkaniu. Odbędzie się ono w Urzędzie Miasta Luboń przy placu Edmunda Bojanowskiego 2 w piątek 13 grudnia o godzinie 18:00. Wstęp jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz