BizNews

Randka nauki z biznesem

Forum Gospodarcze Politechniki Poznańskiej  Foto: lepszyPOZNAN.pl / td

Forum Gospodarcze Politechniki Poznańskiej Foto: lepszyPOZNAN.pl / tdChoć Poznań jest dużym ośrodkiem akademickim, to przykładów dobrej współpracy nauki i biznesu jest nadal za mało. By zmienić tę sytuację Politechnika Poznańska zorganizowała Forum Gospodarcze, na które zaprosiła przedstawicieli działających w naszym regionie firm.

To spotkanie to pierwsza randka nauki z biznesem, ale mamy nadzieję, że obie strony zauroczone sobą, umówią ponownie – powiedzieli organizatorzy otwierając Forum w auli Politechniki na Piotrowie.

Jednym z pierwszych gości, którzy zabrali głos był Adam Trybusz, Kanclerz Loży Wielkopolskiej BCC. Przekonywał, że jest jeszcze dużo do zrobienia w naszym mieście, by móc konkurować z Krakowem czy Wrocławiem, które w wielu dziedzinach są liderami, podczas gdy Poznań zajmuje dalsze lokaty. Władze miasta przyjęły strategię zrównoważonego rozwoju, ale moim zdaniem jest to błąd – mówił między innymi Adam Trybusz. Podkreślał, że o zaletach jakie mamy powinniśmy głośno mówić, bo inaczej “Poznań” będzie tylko znakiem wskazującym zjazd z autostrady.

Gdy Jan Kulczyk wybudował autostradę, byliśmy zadowoleni, ale trzeba mieć świadomość, że to nie jest jednostronna arteria – wyjaśniał Adam Trybusz – równie szybko można nią dojechać do Poznania, jak z niego wyjechać, na przykład do Berlina.

Kanclerz BCC podkreślał, że jeśli Poznań nie będzie się rozwijał szybciej to leje ssące takich aglomeracji jak Wrocław czy Berlin wyssą nam najlepszych absolwentów.

O tym, że współpraca nauki i biznesu jest możliwa opowiadała między innymi Anita Faleńska z firmy Verax Systems. Podkreślała, że ważne jest wzajemne zaufanie i zaangazowanie obu stron. Gdyby nie determinacja w dążeniu do realizacji projektu ze strony Politechniki Poznańskiej i konkretnej osoby, która odpowiadała za niego, już dano byśmy zrezygnowali z tego pomysłu, ale się udało – mówiła Anita Faleńska. Przykładów takiej współpracy było wiele, zatem jest spora szansa na to, że będą kolejne.

Pierwsze Forum Gospodarcze Politechniki Poznańskiej zostało zorganizowane w bardzo krótkim czasie, ale planowane są kolejne spotkania, choć pewnie w nieco innej formule. Oczekiwania niektórych  uczestników były  nieco inne, o czym mówili podczas swoich wystąpień. Niemal wszyscy uczestnicy podkreślali, że tego typu spotkania są potrzebne.

Oprócz prezentacji na auli czynne były również stoiska, a całe spotkanie zakończyło się pokazem kuchni molekularnej.

Forum Gospodarcze Politechniki Poznańskiej Foto: lepszyPOZNAN.pl / td

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • Nauka w Polsce potrzebuje wsparcia szczególnie ta część, która ma szansę się komercjalizować przynosząc w przyszłości wymierne korzyści. Dziś nauka powinna skupić się na tym jak dostosować się do biznesu, aby ten mógł ją skutecznie wykorzystać – biznes natomiast powinien otworzyć się na naukę dając jej jasno sprecyzowane oczekiwania i korzyści jakie może mieć przy takim mariażu.

    Marek Tejchman
    Menedżer ds. Komunikacji projektu TEKLA PLUS
    Od Nauki do Biznesu
    BIZME – bezpłatne pismo o wynalazkach: teklaplus.pl/e-ziny/