Sobota artystycznych doznań!

Synchro Poznań Cup - Zespoły juniorek - Termy Maltańskie 22.02.2013 r.  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Synchro Poznań Cup 2013 zakończone. Sobota stała pod znakiem artystycznych i sportowych doznań!

W kategorii solistek zwyciężyła Słowaczka Jana Labatova, która nie kryła swojego zaskoczenia tak dobrym wynikiem. „Nie spodziewałam się tego, że pokonam Anetę Koubkovą. Czeszki z reguły bywały od nas zdecydowanie lepsze.” Dla Słowaczek przyjazd do Poznania to również jeden z generalnych sprawdzianów przed Mistrzostwami Europy Juniorek. „Orientacja w basenie na Termach Maltańskich jest niezwykle trudna. Na Słowacji trenujemy w basenach wąskich, z których korzystają też tradycyjni pływacy. Na szczęście tu pod wodą włączone są światła, co ułatwia poruszanie się w przestrzeni i wykonanie układu.” – tłumaczy Labatova, która nie ukrywa, że jest pod wrażeniem poznańskiego obiektu.

Synchro Poznań Cup - Zespoły juniorek - Termy Maltańskie 22.02.2013 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr RychterJeszcze przed Mistrzostwami Europy Juniorek na Słowację i do Czech chcą wyjechać reprezentantki Polski U-18. „Nie może być tak, że Synchro Poznań Cup 2013 będzie ostatnim sprawdzianem przed czempionatem Starego Kontynentu.” – mówi Martyna Zielińska, przewodnicząca Komitetu Technicznego Pływania Synchronicznego przy PZP. ”To był pierwszy wspólny start naszego 8-osobowego zespołu juniorskiego. Potrzeba nam startów, żeby się zgrać, bo układ stoi na bardzo wysokim poziomie.”

Najdłuższą konkurencją sobotnich zmagań i całego Synchro Poznań Cup 2013 w ogóle były duety juniorek. W ciągu ponad 2 godzin swoje układy zaprezentowały 22 pary. Wygrały Węgierki, Fanni Czegle i Anett Schwarcz. Na podium stanęły z minimalną przewagą nad Białorusinkami. Trzecie miejsce zajął duet bułgarskiego klubu Levski Sparta 2000. Najwyżej sklasyfikowane Polki to Hanna Hurkot i Aleksandra Gacek. Zajęły 10. miejsce.

5 ekip spośród wszystkich 18 startujących w Synchro Poznań Cup 2013 do stolicy Wielkopolski wróci za 3 miesiące na Mistrzostwa Europy Juniorek. Kadra Polski, która zaskakująco dobrze poradziła sobie w rywalizacji zespołów (zajęła 3. miejsce za dwoma kadrami juniorskimi Białorusi), będzie jedną z najmłodszych ekip majowego czempionatu U-18. „W kadrze jest 16 zawodniczek, pośród których tylko jedna ma 17 lat. Reszta jest młodsza. To dobrze, bo jeśli dziewczyny pozostaną przy tej dyscyplinie sportu, prawdopodobnie stworzą też drużynę na kolejne Mistrzostwa Europy Juniorek, które odbędą się za 2 lata.” – spostrzega Bożena Niewitecka, jedna z twórczyń pływania synchronicznego w Polsce.

W programie kombinacji zwyciężyły zawodniczki kadry A Białorusi, drugie miejsce na podium zajął Neptun Praga, a tuż za nimi białoruska kadra B. Za podium sklasyfikowane były kolejno: reprezentacja Polski, Wanda Poznań i Akwawit Leszno. W klasyfikacji końcowej największą ilość punktów zdobyła reprezentacja Polski (1290,3808 pkt.), drugie miejsce zajął praski klub Neptun (1081,1185 pkt.), na ostatnim stopniu podium znalazł się białoruski klub Proffsousov Mińsk (934,8510 pkt.).

Najwięcej medali trafiło do Białorusinek (3 złote, 1 srebrny i 2 brązowe). Pięć na swoim koncie zgromadziły Węgierki (wszystkie złote), po trzy zawisły na szyjach prażanek z Neptuna (2 srebrne i brązowy) i Słowaczek (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy). Dwa medale zdobyła druga kadra narodowa juniorek Białorusi (1 srebrny i 1 brązowy). Jeden medal zdobyły Polki (brązowy).

Synchro Poznań Cup - Zespoły juniorek - Termy Maltańskie 22.02.2013 r. Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter