Aglomeracja

Takich funtów nie ma

Dziwne funty  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

Dziwne funty Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1Nie ma takiego miasta Londyn – jest Lądek, Lądek Zdrój… ten cytat przypomniał mi się, gdy odwiedziłem bankowy kantor i chciałem wymienić wypłacone z bankomatu w Irlandii Północnej funty. Okazało się, że takich banknotów nie ma na wzorniku, zatem nie mogę dokonać planowanej operacji.

Nie pomogło tłumaczenie, że banknoty nie zostały wydrukowane w domu, ale wypłacone na terenie Wielkiej Brytanii, choć nie w Londynie. Niestety, nie mogę przyjąć tych pieniędzy do wymiany – powiedział uprzejmie i z lekkim zakłopotaniem pracownik banku. Żeby upewnić się w podjętej decyzji i zaspokoić ciekawość klienta skonsultował się z koleżanką. Niestety kolega ma rację – przyznała – niestety takich banknotów nie ma we wzorniku NBP, którym się posługujemy.

Zasugerowała, że podobną odpowiedź usłyszę zapewne w innych bankach i być może udami się dokonać wymiany w kantorze. Według jej opinii pracownicy tradycyjnych kantorów są bardziej obeznani z różnymi walutami. Udaję się zatem do jednego z kantorów w centrum Poznania.

Tak, wymienimy panu na złotówki, ale kurs będzie niższy – odpowiada mężczyzna z kantoru. Dlaczego? Klienci mniej chętnie je kupują, bo ich nie znają, choć na terenie Wielkiej Brytanii raczej nie ma problemów, by nimi płacić – wyjaśnia. Różnica wymiany jest rzeczywiście duża. “Normalne” funty sprzedalibyśmy (11.02.2013) po 4,85 PLN, a “dziwne” funty kosztują tylko 4,20 PLN.

Skoro bank powołuje się na wytyczne NBP, staramy się również tam wyjaśnić sytuację. Przecież ludzi, którzy przywożą, czy przysyłają do Poznania walutę z Wielkiej Brytanii jest zapewne dużo.

W Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii banknoty nominowane w funtach szterlingach są emitowane w różnych prowincjach Wielkiej Brytanii, między innymi w Anglii i Walii oraz Szkocji – poinformowano nas w Narodowym Banku Polskim – jedynie angielskie i walijskie banknoty emitowane przez Bank of England, a nominowane w funtach szterlingach, są akceptowane nie tylko w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii (również w Szkocji), ale także są wymienialne na rynku międzynarodowym. Natomiast „szkockie” banknoty nominowane w funtach szterlingach są wyłącznie lokalnym prawnym środkiem płatniczym wyłącznie na terenie Szkocji (funt szterling/funt szkocki 1:1).

Warto zatem przyjrzeć się dokładnie banknotom, które wypłacamy i przywozimy do kraju, by nie przeżywać przeliczeniowego zawodu.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz