K U L T U R A

Przysłowia fotograficzno komiksowe

Przysłowiowe Portrety  Foto: Matylda i Maciej Pachowicz

Przysłowiowe Portrety Foto: Matylda i Maciej PachowiczPodczas warsztatów, w których brali udział wychowankowie Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu, powstały niezwykłe fotografie. Każda z nich jest ilustracją jakiegoś przysłowia czy powiedzonka, a wszystkie w komiksowej interpretacji. Autorami całego projektu edukacyjnego są Matylda i Maciej Pachowicz.

Bohaterami fotografii są dzieci, ale odbiorcami mają być dorośli, którzy często zapominają jak bajkowy może być świat widziany oczyma najmłodszych.

Choć bez pieniędzy ani rusz, śmiałym uczniom Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu szczęście sprzyja – piszą pomysłodawcy wystawy – kto zważa na każdą chmurkę, ten nigdy nie wybiera się w podróż, a nasi uczniowie prezentują polskie przysłowia, ponieważ dla nich edukacja jest droższa od złota.

Jak dodają każdy uczeń starał się pozować podczas nieco zwariowanej sesji fotograficznej jak najlepiej, bo każdy z nich wie, że bogactwo i uroda nigdy nie wyjdą z mody, a tak naprawdę grunt to zdrowie.

Na wystawie zobaczymy 21 prac. Dodatkowo powstała także specjalna seria widkówek.

Z pocztówkami dużo zachodu, a mało dochodu i wszystko przeminie, ale nasza sława w związku z nimi nie zginie – dodają z przymrużeniem oka autorzy – mamy nadzieję, że pocztówki trafią do osób, które zrozumieją ich treść i będą od czasu do czasu zaglądali do tego pudełka, szukając przysłów dla siebie aktualnych i znajdą te najbardziej osobiste.

Najważniejszą dla Ośrodka jest chyba ta, mówiąca o przybyciu do bezpiecznego brzegu. Jak wygląda? Zapraszamy na wystawę Przysłowiowe Portrety.

Można ją oglądać w budynku D Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM (ul. Szamarzewskiego 89). Uroczyste otwarcie zaplanowano na piątek 26 października o godzinie 13:00.
Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających do 5 listopada.

Przysłowiowe Portrety Foto: Matylda i Maciej Pachowicz

Autorka zdjęć

Matylda Pachowicz – pedagog specjalny, doktorantka w Zakładzie Pedeutologii na WSE UAM w Poznaniu, nauczyciel akademicki Na swoim koncie ma cztery autorskie wystawy fotografi czne poruszające problematykę osób niepełnosprawnych intelektualnie (portrety, reportaż). Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką nowatorskich plenerów fotografi cznych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Plenery są organizowane od ośmiu lat na terenie Wielkopolski. Laureatka Nikon Photo Contest International 2004-2005 oraz wielu konkursów ogólnopolskich w tym m.in. Konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jedna z 12 fotografek zaproszona do udziału w projekcie fotografi cznym Młodych Amazonek (Kalendarz 2009 „Niejedna z jedną” oraz wystawa).

Autor zdjęć i ilustracji

Maciej Pachowicz – grafi k komputerowy, fotograf. Laureat kilkunastu konkursów fotografi cznych (m.in. Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Krajowego Salonu Fotografi i Artystycznej w Żarach, City After Eight, Życie jest piękne, Moja Wielkopolska, Moja Europa, Wielkopolska Press Photo). Przez sześć lat grafi k w jednej z poznańskich agencji reklamowych. Od roku 2009 pracuje jako freelancer, współpracując z fi rmami i wydawnictwami. Zajmuje się między innymi projektowaniem okładek do książek. Pasjonuje się fotografi ą średnioformatową oraz polaroidową (m.in. prezentacja w Zapleczu, artykuł w amerykańskim kwartalniku Hoboeye.com, publikacja w albumie Shot of the Day /Pocket Polaroids Series, indywidualna wystawa fotografi czna – Dwuznaczność / Poznań).

Przysłowiowe Portrety Foto: Matylda i Maciej Pachowicz

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz