Aglomeracja

Kontenery na Warcie

Kontener Port_marina  Foto:

„Rzeka warta zmiany” to kolejny projekt dotyczący zbliżenia rzeki i miasta. Głównym zamysłem architektów było stworzenie mobilnej przestrzeni kształtowanej zależnie od potrzeb, za pomocą kontenerów oraz pływających barek. Efektem działań jest opracowanie koncepcji  zagospodarowania cypla nad Wartą.

W trakcie warsztatów, które odbyły się 21 czerwca na terenie KontenerArt, poznańscy architekci we współpracy ze studentami przygotowali wstępny zarys rozwiązań jakie można zastosować na cyplu przy moście Bolesława Chrobrego.

Kontener Port_marina

Uczestnicy warsztatów zaproponowali tymczasowe, mobilne rozwiązanie zagospodarowania terenu starego poru, które nie wymaga dużych nakładów finansowych, a przede wszystkim nie koliduje z opracowywanym planem strategii rewitalizacji koryta rzeki Warty. – Co ważne, można w każdej chwili przemieścić obiekty w inne miejsce – podkreślają architekci z pracowni P3 oraz Neostudio. Obecnie projektanci zakończyli pracę nad projektem koncepcyjnym, którego w trakcie warsztatów nazwano mianem Kontener Portu.

Projekt koncepcyjny Kontener Port składa się z dwóch bazowych elementów. Pływających mobilnych barek o różnych funkcjach oraz zagospodarowania terenu cypla za pomocą kontenerów z usługowo – rekreacyjnym przeznaczeniem. Ciekawym elementem koncepcji zagospodarowania cypla nad Wartą jest przerzucenie funkcji użytkowych na rzekę. Co za tym idzie, architekci zaproponowali umieszczenie trzech barek, które będą się różnić wyłącznie funkcją. Jedna z nich będzie spełniać rolę mobilnej mariny obsadzonej drzewami, umożliwiającej przycumowanie łódek oraz rozbicie namiotów na jej powierzchni. Druga barka będzie z kolei mobilną sceną z ekranem, którą będzie można przemieszczać na rzece w zależności od miejsca wydarzenia kulturalnego. Ostatnia propozycja architektów to niesamowity projekt barki spełniającej funkcję pływającego basenu.

Kontener Port_scena

Podobne pomysły zostały z powodzeniem wdrożone w Nowym Jorku, czy Berlinie. Atutem mobilnych barek jest możliwość zmiany ich lokalizacji oraz dopasowanie do zmiennego poziomu wody w rzece – podnoszą się dzięki zastosowaniu przegubowych pomostów.

Na terenie cypla architekci zaproponowali umieszczenie dwóch rzędów kontenerów tworzących wewnętrzny dziedziniec. Dodatkowo na cyplu mają powstać boiska do piłki plażowej, plac zabaw, punk widokowy, wieża z telebimem informująca o wydarzeniach w Poznaniu, plaża oraz ogród kwiatowy. Wszystkie te elementy zachęcą do spędzenia wolnego czasu i odpoczynku na przykład podczas spaceru z Cytadeli na Maltę.

W projekcie uwzględniono także ekologiczne zagadnienia wykorzystania naturalnych zasobów energii. Na początku cypla ustawiono bezszumowy wiatrak rotacyjny, który będzie zasilał w energię kontenery oraz pływającą marinę, ponadto stworzy widoczny akcent dla żeglarzy. Z kolei zbierana na dachach kontenerów woda opadowa zostanie powtórnie wykorzystana.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz