Aglomeracja POZnań Stare Miasto

Niewidzialne Mieszkanie na Starym Rynku

"Niewidzialne Mieszkanie" - Starosta Poznański Jan Grabkowski  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Projekt „Niewidzialne Mieszkanie” to elegancki kontener zaaranżowany na mieszkanie dla rodziny z dzieckiem, w którym jedna z osób dorosłych jest niewidoma. Każdy odwiedzający „Niewidzialne Mieszkanie”, na Starym Rynku w Poznaniu, w dniach: od 9 do 29 sierpnia br., w godzinach: od 12:00 do 17:00, otrzyma specjalne gogle imitujące wady wzroku. Dzięki nim, będzie mógł doświadczyć jak czuje się osobą niewidoma bądź niedowidząca poruszająca się po własnym mieszkaniu.

W samym pomieszczeniu urządzonym przez firmę IKEA – partnera projektu, poprzez rozmaite faktury materiałów z których zrobiono poszczególne meble oraz elementy wystroju wnętrza, odwiedzający będzie mógł za pomocą dotyku sprawdzić ich powierzchnię oraz funkcje. W pomieszczeniu nie zabraknie także: książek brajlowskich, segregatorów opisanych pismem brajla, mówiącego kalkulatora czy przyborów geometrycznych przystosowanych dla osób z dysfunkcjami wzroku. Goście „Niewidzialnego Mieszkania” będą mogli sprawdzić działanie maszyny brajlowskiej. Każdy z odwiedzających otrzyma również kartkę ze swoim imieniem, napisanym pismem brajla. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć film o „Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach”.

Projekt „Niewidzialne Mieszkanie” jest jedną z wielu akcji (warszaty „Posłuchaj aby dojrzeć” w maju, rajd „Rowerem w duecie” w maju, wspólny marsz osób niewidomych z widzącymi „Idź aby dojrzeć” w czerwcu) odbywających się w tym roku, w ramach promocji „Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach”. Będzie on służył osobom z dysfunkcjami wzroku do nauki poruszania się w mieście. Otwarcie „Parku” odbędzie się 3 września 2012 r.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz