DLA STUDENTA

Poznań Service Jam 2012

PoznanServiceJam  Foto: PoznanServiceJam

PoznanServiceJam Foto: PoznanServiceJamGlobal Service Jam – po raz drugi na świecie, pierwszy raz w Polsce – rusza 24 lutego, w piątek i potrwa 48 godzin, do niedzieli. W ciągu dwóch dni, w prawie 100 miastach na całym świecie powstaną prototypy innowacyjnych usług. Impreza będzie miała dwie odsłony w naszym kraju: poznańską i szczecińską. Współorganizatorem poznańskiej jest Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Zbiorowa improwizacja

W piątek 24 lutego, setki albo nawet tysiące ludzi na całym świecie, m.in. w Poznaniu, Sydney, Bangalore i innych miastach zasiądzie do projektowania innowacyjnych usług. Wszyscy poznają temat przewodni dopiero tego samego dnia wieczorem. Po około 48 godzinach projekty zostaną opublikowane w Internecie na zasadach Creative Commons. Do udziału zgłosiły się osoby różnych zawodów, z różnym doświadczeniem. Nie wszyscy z nich mają wiedzę na temat wzornictwa usług. Jednak jak twierdzą organizatorzy, najlepszym sposobem na poznanie tej dziedziny jest osobisty udział w Service Jamie.

Service Jam nawiązuje do tego, co znamy pod pojęciem jam session.

Wyobraźcie sobie grupę muzyków, którzy przynoszą ze sobą instrumenty, talenty, doświadczenie i są otwarci na to, co wydarzy się w międzyczasie, ktoś z nich jako pierwszy podaje dźwięk, a reszta zaczyna improwizować – tłumaczy Marcin Chłodnicki, współorganizator poznańskiej edycji Global Service Jam 2012 – różnica polega jedynie na tym, że między 24 a 26 lutego nie powstaną utwory muzyczne a projekty usług, które uczestnicy jamu stworzą na podstawie własnych pomysłów, będziemy dzielić się wiedzą, ale nie dyskutować, będziemy budować prototypy, ubierać pomysły w konkrety, a przede wszystkim świetnie się bawić.

Wzornictwo usług stanowi nową wielodziedzinową platformę umiejętności łączącą kompetencje biznesowe, marketingowe i projektanckie. Pomaga w innowacyjnym tworzeniu nowych lub ulepszaniu istniejących już usług. Stają się one dzięki temu bardziej pożądane przez klientów jak również bardziej skuteczne i efektywne dla firm lub organizacji.

Impreza bez granic

Global Service Jam to impreza międzynarodowa. W marcu 2011 roku do zabawy przyłączyło się ponad 1200 osób z ponad 50 miast z całego świata. Motywem przewodnim było wtedy hasło „(Super)Heroes” – (Super)Bohaterowie.

Global Service Jam jest imprezą niekomercyjną, opartą na działaniach wolontariuszy zafascynowanych tematem projektowania usług i designu w ogóle. Odnajdują się i komunikują w Internecie, między innymi za pośrednictwem strony www.globalservicejam.org. Całe przedsięwzięcie ma formę otwartą, do której może dołączyć każdy. W 2012 szeregi projektantów usług zasilą także poznaniacy i szczecinianie.

Gdzie będziemy jamować?

Poznań Service Jam odbędzie się w halach byłego Zakładu Przemysłu Odzieżowego Modena, gdzie mieściły się wzorcownie. Swoje miejsce pracy, przy ul. Jackowskiego 22 w Poznaniu udostępniła na czas warsztatów firma Diagram Produkcja.

Impreza jest bezpłatna, ale liczba miejsc ograniczona! Aby wziąć udział w Poznan Service Jam, trzeba się zarejestrować TUTAJ.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz