K U L T U R A

Orszak Trzech Króli przejdzie przez Poznań

Orszak Trzech Króli - panorama Foto: lepszyPOZNAN/Gra Miejska

Orszak Trzech Króli przejdzie przez centrum Poznania już po raz drugi. Nasze miasto będzie jednym z dwudziestu w Polsce, w którym odbędzie się taka impreza. Organizatorzy spodziewają się, że na Placu Wolności, skąd wyruszy Orszak pojawi się w tym roku około 5.000 ludzi. Po raz pierwszy będzie nam towarzyszyć  natomiast Chester, czyli wielbłąd, który będzie jedną z atrakcji Orszaku.

Orszak Trzech Króli - panorama Foto: lepszyPOZNAN/Gra Miejska

W pierwszym Orszaku, który zorganizowany był w 2011 roku, uczestniczyło około 3.000 osób. Tak wysoka frekwencja była miłą niespodzianką dla organizatorów. Zwłaszcza, że budżet nie przekroczył wtedy 5.000 zł.

Jest to okazja do wspólnego przeżywania radości Świąt Bożego Narodzenia, do wspólnego kolędowania w otwartej przestrzeni miejskiej z całymi rodzinami, do obejrzenia występów aktorskich oraz do chwili refleksji – tłumaczą organizatorzy. Dodają również, że misją Orszaku Trzech Króli jest pielęgnowanie oraz szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych. Chcielibyśmy, aby w organizowaną przez nas imprezę włączyli się wszyscy, którzy chcą poczuć rodzinną atmosferę wspólnego świętowania – mówią.

Wielbłąd Chester Foto: zrzucsienawielblada.plTegoroczny Orszak Trzech Króli wyruszy z Placu Wolności w piątek, 6 stycznia o godzinie 12:00, a następnie przejdziemy na Stary Rynek. Tutaj odbędzie się wielkie wspólne kolędowanie. Na zakończenie abp Gądecki odprawi Mszę Św. w kościele Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła o 13:45.

W Poznaniu na uczestników czekać będzie 4.000 koron i 3.000 śpiewników. Pojawi się także pochodzący z pustyni Gobi wielbłąd Czester, który przyjedzie specjalnie na Orszak z okolic Karpacza. Pieniądze potrzebne na zorganizowanie transportu zbierane między innymi poprzez specjalnie stworzoną stronę (zobacz ją tutaj). Udało się i wielbłąd będzie jedną z atrakcji piątkowego Orszaku.

Orszak Trzech Króli to rodzaj ulicznego przedstawienia, w którym udział bierze także zgromadzona publiczność. Wydarzenie to zawiera elementy dawnych misteriów Bożego Narodzenia, obrazujące pielgrzymowanie Trzech Króli do betlejemskiego żłóbka, aby oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi Chrystusowi. Trzej Królowie symbolicznie reprezentują trzy narody, trzy kontynenty.

Do śpiewania kolęd podczas przemarszu zaproszeni będą wszyscy przybyli na to wydarzenie. By się do tego przygotować można pobrać specjalnie przygotowany śpiewnik (kliknij

by rozpocząć pobieranie).

Poznański Orszak to inicjatywa ponad podziałami, skupiająca różne środowiska i osoby zaangażowane w działania społecznie, religijne i kulturalne, m. in. szkoły z naszego miasta – podkreślają organizatorzy – patronat nad Orszakiem objęli: JE Ks. Arcybiskup St. Gądecki oraz Miasto Poznań.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli odbędzie się w piątek (6.01). Rozpocznie się na Placu Wolności o godzinie 12:00 i ulicami Marcinkowskiego, Solną, Wolnica, Małe Garbary, Wroniecką, Stawną, Garbary, Dominikańską, Żydowską, Kramarską i Rynkową dotrze na Stary Rynek.

Trasa Orszaku Trzech Króli Foto: Trasa Orszaku Trzech Króli

Zobacz tutaj fotogalerię z ubiegłorocznej imprezy.

Orszak Trzech Króli - 6.01.2011 r. Foto: Piotr Rychter

PROGNOZA POGODY – piątkowy poranek będzie jeszcze deszczowy, ale od około godziny 10:30 będzie coraz mnie padać. Gdy Orszak wyruszy z Placu Wolności parasole będą raczej niepotrzebne. Ponownie zacznie padać, ale słabiej niż rano około godziny 14:00 (do 16:00). Przez cały dzień będzie pochmurno.

Między 10:00 a 13:00 będzie około 3, może 4 stopni. Później temperatura nieznacznie spadnie – około 16:00 będą to 2 stopnie, wieczorem może być 0.

Koronawirus

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz

Kalendarium

Pogoda w Poznaniu

°C
___
______
 • Low Temp. ___°C
 • High Temp. ___°C
___
______
Listopada 26th 2020, czwartek
°C
   ___
 • TEMPERATURE
  °C | °C
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • PT 27
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB 28
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIE 29
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON 30
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT 1
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR 2
  °C | °C
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %