Aglomeracja

Bimby Tramino pojadą do Jeny

Solaris Tramino  Foto: Solaris

Solaris Tramino Foto: SolarisPoznaniacy choć przyzwyczaili się nieco do widoku nowoczesnej bimby Tramino to wzbudza ona podziw i wywołuje u niektórych uczucie dumy. Po pierwsze, że w naszym mieście mamy tak nowoczesne tramwaje, po drugie, że są one produkowane w aglomeracji poznańskiej. Teraz możemy jako mieszkańcy tego fyrtla być dumni jeszcze bardziej. Tramino jeździć będą po ulicach jednego z niemieckich miast.

Firma Solaris, która produkuje te bimby, wygrała właśnie przetarg na dostawę pięciuniskopodłogowych tramwajów do Jeny. Ich seryjna produkcja rozpoczęła w ubiegłym roku od realizacji kontraktu na 45 Solarisów Tramino dla Poznania. Ich dostawa zakończy się w maju 2012 roku.

Nasza oferta została uznana za najlepszą spośród 3 zgłoszonych do przetargu. Pojazdy marki Solaris są już znane w Jenie, dokąd w latach 2009-2010 dostarczyliśmy dziewięć autobusów. Ich jakość i niezawodność z pewnością były dobrymi referencjami dla naszej oferty tramwajowej. Wygranie przetargu na dostawę tramwajów przez polską firmę na niemieckim rynku to z pewnością ogromny sukces, ale także ogromna odpowiedzialność. Mamy również nadzieję, że to obiecujący początek dla sprzedaży naszych tramwajów na rynkach europejskich – cieszyła się po podpisaniu umowy Solange Olszewska, Prezes Zarządu firmy Solaris.

Zamówienie z Jeny jest pierwszym zagranicznym kontraktem na tramwaje marki Solaris. Zwycięska konstrukcja powstała specjalnie z myślą o tym przetargu. Będzie to tramwaj dwukierunkowy o długości 29 metrów, trzyczłonowy z całkowicie niską podłogą, przystosowany jest do rozstawu torów o szerokości 1000 mm. Pasażerowie w Jenie będą mogli korzystać z czterech par drzwi, a wewnątrz usiąść na jednym z 46 miejsc. Produkcja tych w pełni klimatyzowanych tramwajów rozpocznie się za rok, a po raz pierwszy wyjechać mają na ulice Jeny w pierwszej połowie 2013 roku.

Wartość kontraktu to 13.700.00 euro.

panorama solaris Foto: Solaris

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz

  • no prosze duma! zwlaszca jak patrze na te zenujace i syfne reklamy! A poki co zaden nowy tramino nie jezdzi! A pamieta ktos chwalone kiedys Tatry?

  • ja jestem dumna 🙂 i proszę mi tu nie marudzić tylko wyjść z domu i pooddychać “świeżym” powietrzem – tramino jeździ!