DLA STUDENTA

Trzęsienie ziemi w Japonii – co było przyczyną?

zdjęcia satelitarne pokazują ogrom zniszczeń w japońskich miastach  Foto: Storyful - Google/GeoEye

zdjęcia satelitarne pokazują ogrom zniszczeń w japońskich miastach Foto: Storyful - Google/GeoEyeTrzęsienie ziemi i tsunami w Japonii do którego doszło 11 marca okazało się tragiczne w skutkach. Przebieg zarówno trzęsienia jak i tsunami okazał się zaskakujący, magnituda wyjątkowa a konsekwencje, związane miedzy innymi z awarią elektrowni jądrowej, są trudne do określenia.

To jedno z największych wydarzeń geologicznych na taką skalę we współczesnej historii budzi zainteresowanie na całym świecie. Oprócz chęci pomocy ofiarom tego kataklizmu budzi także wiele pytań o przyczyny, oraz możliwości przewidywania i przygotowania się na tego typu zagrożenia.

O przyczynach i skutkach trzęsienia ziemi i tsunami z 11 marca 2011 w Japonii opowie podczas wykładu Witold Szczuciński, z Instytutu Geologii UAM. Zapraszamy na niego nie tylko geologów. Prowadzący podsumuje aktualny stan wiedzy na ten temat. Zaprezentuje także m.in. różne struktury mające chronić przed tsunami czy historia dawnych kataklizmów o podobnych rozmiarach które poznał podczas pobytu w Japonii w 2010 roku.

Na wykład zapraszamy do Instytutu Geologii UAM (ul. Maków Polnych 16) do sali nr 14 we wtorek (29.03) o godzinie 14:30.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz