Aglomeracja

Odeszła Maria Paradowska

Maria Paradowska  Foto: Monitor Wielkopolski

Maria Paradowska Foto: Monitor WielkopolskiProfesor Maria Paradowska zmarła w niedzielę w Poznaniu. Znana była przede wszystkim jako prezes Towarzystwa Bambrów Poznańskich i osoba kierująca Muzeum Bambrów.

To właśnie Pani Profesor była inicjatorką powstałego w 2003 roku muzeum przy ulicy Mostowej. To ona założyła Towarzystwo Bambrów Poznańskich. To właśnie im poświęciła dużą część swoich książek.

Była naszym przyjacielem, człowiekiem wielkiego serca i żarliwej wiary – napisali Bambrzy Poznańscy po nadejściu informacji o jej śmierci – to dzięki “naszej profesorce” powróciliśmy publicznie do naszych korzeni i zwyczajów. Potwierdzają, że była dla nich kimś wyjątkowym, osobą której wiedzy, uporowi i wytężonej pracy zawdzięczają nie tylko powstanie Towarzystwa oraz Muzeum.

Profesor Maria Paradowska urodziła się w Poznaniu. Była historykiem, etnologiem i etnografem. Była też bardzo pogodną osobą.

Kierowała Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. Zajmowała się m.in. działalnością Polaków w Ameryce, oraz problemami asymilacji Niemców w Polsce.

Została wybrana do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, ale podczas ubiegłorocznych wyborów nie starała się o reelekcję.

bamberki podczas procesji Foto: lepszyPOZNAN.pl / ag

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz