K U L T U R A

Nostalgia Festival Poznań 2010

Nostalgia Festival  Foto: UMP

Nostalgia Festival Foto: UMPFestiwal Nostalgia Poznań jest w kalendarzu poznańskich imprez kulturalnych wydarzeniem wyjątkowym. W czasie dwóch poprzednich edycji w latach 2007 i 2009 , ugruntował swoją pozycję propagatora współczesnej kameralistyki.

Spośród wielu podobnych mu programowo wydarzeń Festiwal Nostalgia Poznań wyróżnia się wyrazista osią, wokół której budowany jest jej program. Tą osią jest umiejętność sięgania do muzycznych narodowych korzeni przez zapraszanych artystów. Utwory twórców z Armenii, Estonii, Ukrainy czy Włoch w wykonaniu największych gwiazd współczesnej muzyki kameralnej z całej Europy płynnie łączą się z dźwiękami klasycznych dzieł cenionych kompozytorów sprzed wieków, oraz współczesnymi interpretacjami.

Do tworzenia owej programowej osi zaprosiliśmy do tej pory takie postaci jak: Tigran Mansurian, Kim Kashkashian, Robyn Schulkovsky, Anja Lechner, Eleni Karaindrou czy Valentinas Stabropoulos (w roku 2007) oraz Valentin Silvestrov, The Hilliard Ensamble, , Anja Lechner, Agata Zubel, Holger Lampson i Alan Newcombe czy Bogdana Pivnenko (w roku 2009).

Nowatorskość organizacji Nostalgia Festival Poznań oraz bogactwo zaprezentowanego dotychczas repertuaru zostały docenione także przez grono fachowców, muzykologów oraz słuchaczy. Wytwórnia ECM Records uznała NOSTALGIĘ za wydarzenie bezprecedensowe, czego potwierdzeniem jest nagranie przez Manfreda Eichera dwóch utworów, które polską prapremierę miały na Nostalgii 2007.

Nostalgia Festival Poznań 2010 różnić będzie się jednak od swoich poprzedniczek. Festiwal funkcjonujący dotychczas jako biennale odbywać się będzie w cyklu rocznym, co ma być odpowiedzią na duże zainteresowanie słuchaczy poruszaną tematyką. Tegoroczna edycja skoncentruje się na współczesnych interpretacjach utworów kanonicznego europejskiego kompozytora, wspaniałego niemieckiego organisty i nauczyciela epoki baroku Jana Sebastiana Bacha.

Bach pochodził z rodu liczącego kilkaset lat. Był multiinstrumentalistą, grał m.in. na skrzypcach i klawesynie a mistrzostwo osiągnął w grze na organach. W swoich czasach był niesamowicie popularny. Zajmował się wszystkimi ówczesnymi gatunkami wyłączając jedynie operę. Napisał ponad 200 kościelnych i kilkanaście kantat świeckich. Cztery pasje, z których do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie dwie. Był także mistrzem w komponowaniu muzyki polifonicznej. Barokową formę fugi doprowadził do doskonałości. W genialny sposób posługiwał się kontrapunktem. Obecnie znamy ponad tysiąc dzieł napisanych przez kompozytora. Twórczość Bacha pojawi się na NOSTALGII 2010 jako wynik tęsknoty za taką właśnie formą. Pełną, korzystającą z wielu dźwięków, natchnienia, pisaną ku chwale Najwyższego. W kręgu inspiracji mistrza znalazły się cztery zasadnicze źródła: chorał (śpiew kościoła luterańskiego), niemieckie szkoły organowe XVII wieku oraz francuska muzyka klawiszowa tego samego okresu, a także włoska muzyka instrumentalna (concerti grossi) i wokalno-instrumentalna (opera, kantata, aria).

Podczas tegorocznej edycji zapraszamy na koncert zespołu The Hilliard Ensemble, który zaprezentuje motety oraz fragmenty obu Pasji Jana Sebastiana Bacha. To szereg utworów na chór a capella skomponowanych przez Bacha w formie motetu. The Hilliard Ensemble to brytyjski męski kwartet wokalny wykonujący utwory muzyki dawnej (Bach czy Purcell), współpracuje też z  kompozytorami współczesnymi (Arvo Pärt, Heinz Holliger). Uznawany jest przez znawców za  jeden z najwybitniejszych na świecie zespołów wokalnych. To nie pierwsza wizyta Hilliardczyków w Poznaniu: podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu zaprezentowali Responsoria Carlo Gesualdo.

Ponadto pragniemy zaprosić na niezwykłe wydarzenie jakim jest Silent Bach. W najbardziej uczęszczanych miejscach Poznania będzie można za pośrednictwem bezprzewodowych słuchawek wsłuchiwać się  w muzykę Bacha: w księgarniach, centrach Handlowych, restauracjach. Prezentacja Festiwalu Nostalgia uzupełniona zostanie o część merytoryczną: spotkania i seminaria tematyczne

Taka ma być właśnie Nostalgia Festival Poznań 2010, jednodniowa, bardzo intensywna prezentacja eksplorująca dzieła Bacha poprzez jego największe inspiracje, wskazująca na głęboki ładunek dramatyczny leżący u podstaw ich stworzenia.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz