Największa wieś w Wielkopolsce

Lusowo  Foto: powiat poznański

Najważniejszą rolniczą wsią w Wielkopolsce jest….. Poznań! Grunty orne w naszym mieście stanowią 15 tysięcy hektarów. Do niedawno zboże rosło wzdłuż trasy tramwajowej na Rataje, swoje zbiory zebrali też rolnicy ze Szczepankowa, Starołęki, Spławia, Przeźmierowa.  W Antoniku spotkać można także pasące się na łące kozy i konie. W 1974 roku na poznańskim stadionie Warty miały miejsce Dożynki Centralne z udziałem I sekretarza KC PZPR towarzysza Edwarda Gierka.

Tradycyjnie dożynki obchodzone są na przełomie lata i jesieni. Święto poświęcone jest tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.
Obchody dożynek rozpoczynają się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek.

Wieniec dożynkowy nazywany bywał “plonem” bo też i uosabiał wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka. Za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami, wyczyszczone kosy i sierpy.

Wieniec niesiono do poświęcenia do kościoła, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Szczególne znaczenie dożynki miały w PRLu. Po II wojnie światowej gospodarzami święta byli zwykle przedstawiciele władz administracyjnych i różnych szczebli, (od gminnych do centralnych) i miały charakter polityczny.

Po 1980 r. wydarzenie to zmieniło swój charakter, pozostając świętem rolników o charakterze dziękczynnym – religijnym. Dlatego też gospodarzami tegorocznych wielkopolskich dożynek byli Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego, arcybiskup Stanisław Gądecki a także Tadeusz Waczyński – Starosta Śremski i Adam Lewandowski – Burmistrz Śremu.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 mszą świętą na rynku. Arcybiskup Gądecki w kazaniu mówił między innymi o ekologii – także o ekologii ducha!
Po mszy uczestnicy Dożynek w barwnym korowodzie przemaszerowali na stadion w Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich. Tam odbył się uroczysty obrzęd dożynkowy oraz występy zespołów muzycznych. Imprezę zakończył koncert zespołu Zakopower.
Dużym zainteresowaniem wszystkich, którzy pomimo deszczowej – jesiennej pogody przybyli do Śremu cieszyła się Wystawa Rolnicza.

Dożynki „U księdza za płotem” odbywały się także w podpoznańskim Lusowie. Imprezie towarzyszył 11 Powiatowy Przegląd Folklorystyczny.

Miłośnicy wielkopolskiej tradycji mogli posmakować regionalnego jadła a także podziwiać kilkanaście zespołów i kapel m.in. z Chludowa Stęszewa, Pobiedzisk, Przeźmierowa a także gwiazdę z Ukrainy zespołu Śpiwajuczi Hołosy”, który przedstawił obrzęd weselny oraz pieśni z nim związane.

Lusowo Foto: powiat poznański

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz