FALA KULMINACYJNA – NAJGORSZE ZA NAMI

zalewy 08 06Poziom wody w Warcie cały czas się obniża. Dzisiaj rano wynosił 562 cm. Na wykresie obok widać, że najgorsze już za nami, jednak poziom wody nadal przekracza stan alarmowy, który wynosi 450 cm. Nadal również obowiązuje zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe.

Dzisiaj w samo południe otwarta zostanie ul. Zagórze.

Każda praktycznie fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne groźne dla zdrowia i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia. W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić je i wydezynfekować.

OCZYSZCZANIE I ODKAŻANIE STUDNI KOPANEJ: po wybraniu wody ze studni trzeba oczyścić dno ze szlamu i wszelkich nieczystości, wybrać warstwę piasku i wypełnić je warstwą przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku grubości ok. 10 cm, oczyścić cembrowinę oraz zabetonować ubytki i szpary. Przed przystąpieniem do dezynfekcji należy zmierzyć za pomocą tyczki lub ciężarka na sznurku głębokość wody w studni.
Na każdy metr głębokości wody odmierzamy ilość monochloroaminy lub ewentualnie wapna chlorowanego. Na przykład dla studni o średnicy 100 cm powinno się użyć 250 g (półtorej szklanki) wapna na każdy metr głębokości wody lub 270 g monochloraminy. Aby prawidłowo przeprowadzić dezynfekcję, należy do wiadra z wodą dodać dwie płaskie łyżeczki od herbaty któregoś z wymienionych środków dezynfekcyjnych i wyszorować tym cembrowinę. Po ponownym napełnieniu studni wodą, rozmieszać w wiadrze z niewielką ilością wody odmierzoną według tabeli ilość środka dezynfekcyjnego, dopełnić wiadro wodą, zmieszać, po czym całą zawartość wlać do studni. Wodę w studni należy zamieszać tyczką lub przez nabieranie wiadrem czerpalnym i wlewanie z powrotem, a po 24 godzinach wybierać wodę aż do zaniku zapachu chloru. Przypominamy, że środki dezynfekcyjne należy przechowywać w suchym i ciemnym pomieszczeniu w naczyniu drewnianym lub szklanym.

Każdą niepewną wodę przeznaczoną do picia należy odkazić. Dzięki zniszczeniu bakterii, a w szczególności zarazków chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, staje się ona bezpieczna dla zdrowia. Odkażanie wody można przeprowadzić różnymi środkami i sposobami: najprostszym i dobrym sposobem odkażania wody jest jej gotowanie, ale  można również dezynfekować wodę za pomocą specjalnych preparatów i pastylek, przeprowadzając ten zabieg ściśle według przepisów załączonych do tych preparatów. UWAGA: Odkażanie nie usuwa zanieczyszczeń chemicznych.

Więcej przydatnych informacji przydatnych po powodzi znajdziesz TUTAJ.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz