POZnań

Zwiedzanie Okrąglaka – na zapisy!

Okraglak - skrzyżowanie  Foto: materiały prasowe

Ruszyły zapisy na zwiedzanie poznańskiego Okrąglaka – budynek będzie obchodził w lutym swoje 65. urodziny. Choć w 1955 r. nie przypadł do gustu części poznaniaków, dzisiaj jest modelowym przykładem architektury modernistycznej oraz ikoną Poznania. Zwiedzanie Okrąglaka odbędzie się 1 lutego 2020.

Budowa Okrąglaka rozpoczęła się tuż po II wojnie światowej, w 1948 r. Ze względu na swoją walcową formę obiekt nie wpisywał się w nurt socrealistyczny. Na początku władze lokalne zakładały, że w jego miejscu powinien stać budynek niższy – trzypiętrowy, wyglądem nawiązujący do okolicznych kamienic. Ostatecznie powstało osiem pięter. W okresie PRL

Okrąglak pełnił funkcję domu towarowego, w którym można było kupić polskie oraz zagraniczne towary luksusowe. W 2003 roku został wpisany na listę zabytków. Obecnie pełni rolę usługowo-biurową.

Zwiedzanie odbędzie się w sobotę 1 lutego 2020 w dwóch turach: od godziny 11:00 i 12:30. Spacery poprowadzi prof. Grażyna Kodym-Kozaczko z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Organizatorzy wydarzenia spodziewają się dużej frekwencji, tak jak na otwarciu Okrąglaka przed sześćdziesięcioma laty.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: zbudowane@gmail.com – w treści wiadomości wpisując imię, nazwisko, tel. kontaktowy, a w tytule Okrąglak I (godz. 11) lub Okrąglak II (godz. 12.30

Użyte w artykule zdjęcia: guid='http://www.lepszypoznan.pl/wp-content/uploads/2012/09/20120924_202056.jpg'

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz