Aglomeracja

Zrobić wspólnie dobre miasto! Startuje Poznań Design Festiwal!

Poznan Design Festiwal  Foto: Marek Zakrzewski

Projektowanie społeczne to motyw ważnego dla miasta i jego mieszkańców wydarzenia. W piątek rozpoczyna się siódmy Poznań Design Festiwal. W przestrzeniach Starego Browaru będzie można obejrzeć aż dziesięć wystaw, a także wziąć udział w dyskusjach, warsztatach i pokazach filmowych – w większości bezpłatnych.

Projektowanie społeczne skupia się na kreatywnym rozwiązywaniu często złożonych problemów, jednak zawsze z dużą otwartością i wrażliwością na kontekst społeczny. W tak rozumianym designie istotna jest odpowiedzialność ekologiczna i ekonomiczna, a także dążenie do pozytywnej zmiany – polepszenia jakości życia ludzi. Jednocześnie rośnie świadomość projektantów, którzy zdają sobie sprawę, że nie jest możliwe projektowanie dla wszystkich. Istotne jest poznanie potrzeb grupy odbiorców, a także przestrzeni i przedmiotów, z których korzystają. Mogą to być na przykład dzieci, młodzież, studenci, seniorzy albo coraz liczniejsze we współczesnych miastach osoby samotne. Dodatkowo pandemia COVID-19 zmieniła sposób myślenia o takich zagadnieniach, jak przestrzeń prywatna i publiczna. Uwrażliwiła także na kwestie bezpieczeństwa osobistego i osób wokół nas.

Z projektowaniem miasta da niewidomych zmierzyli się autorzy festiwalowych wystaw. Główna nosi tytuł „Projektowanie wspólnego miasta”. Jej kuratorem jest Paweł Grobelny we współpracy z Martyną Świerczewską i Ewą Dulcet. Jak spełniać szczególne potrzeby użytkowników będzie można się dowiedzieć na wystawie „Tworzywo. Przedmiot. Funkcja”, przygotowanej przez Katedrę Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Wśród obiektów znalazła się między innymi sensoryczna gra towarzyska dla niewidomych. Natomiast jednym z eksponatów wystawy „De_centracja” przygotowanej przez Akademię Sztuki w Szczecinie będzie wersja kostka Rubika zaprojektowana dla osób z zaburzeniami wzrostu, szczególnie w zakresie widzenia barw. Kontynuacją ubiegłorocznych wątków współpracy z Chinami będzie wystawa przygotowana dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Tematyką projektowania miast, a także znaczenia różnic międzykulturowych w designie zajmą się goście zaproszeni do udziału w cyklu dyskusji „Poznań Design Talks”. Będzie można w nich wziąć udział w piątek 25 września 2020. Zostaną one także zarejestrowane i udostępnione na kanale YouTube festiwalu.

Mamy nadzieję, że dzięki transmisjom w internecie uda nam się zainteresować naszym festiwalem nową publiczność, z którą zobaczymy się już na żywo podczas kolejnych edycji – mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

Interesującą propozycją będzie pokaz filmów krótkometrażowych o tematyce społecznej, który odbędzie się w piątek, 2 października o godzinie 19. Wydarzenie zostało przygotowane dzięki współpracy Short Waves Festival.

Ważną częścią festiwalowego programu są warsztaty. W poniedziałek, 28 września w Centrum Kultury Zamek interdyscyplinarny zespół zmierzy się z pytaniem, czy Poznań jest miastem wrażliwym społecznie, podejmując próbę projektowania dla osób wychodzących z bezdomności.

Miejscem niemal wszystkich festiwalowych wydarzeń będą przestrzeni poznańskiego Starego Browaru: Galeria na Dziedzińcu, Słodownia +1, Dziedziniec i Atrium. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od Miasta Poznania wstęp na wystawy, dyskusje i większość warsztatów jest bezpłatny.

Choć oczywiście wolelibyśmy, by ta sytuacja nie miała miejsca, to pandemia COVID-19 uświadomiła nam, jak istotne jest projektowanie społeczne. Od maseczek, które powinny chronić nas i innych przed wirusem, a także stają się elementem ubioru, aż po biura i ulice, którymi się poruszamy – tłumaczy Andżelika Jabłońska z Poznań Design Festiwal.

Użyte w artykule zdjęcia: Poznań Design Festiwal / materiały prasowe, Marek Zakrzewski

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz